Rząd: polskie ulice zapełnią się elektrycznymi autami

Do 2025 roku w Polsce będzie jeździć milion samochodów elektrycznych - to główne założenie planu przyjętego przez resort energii.

 Plan Rozwoju Elektromobilności i krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych trafią w tym tygodniu do konsultacji społecznych. Celem jest poprawa efektywności energetycznej kraju oraz ograniczenie zanieczyszczeń powietrza generowanych przez transport.

Prototyp pojazdu elektrycznego UrsusaPrototyp pojazdu elektrycznego Ursusa Fot. Ursus


Według danych zrzeszającego największe firmy i organizacje branży Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, w latach 2005-2014 w sektorze transportu emisja gazów cieplarnianych skoczyła o prawie 26 proc. To zdecydowanie więcej niż w przemyśle, gdzie zanotowano wzrost emisji o ponad 12,5 proc. czy w rolnictwie - wzrost o ponad 3,1 proc. W tym samym czasie sektor energetyczny zmniejszył emisję gazów cieplarnianych o 9,64 proc., a budownictwo ograniczyło je o ponad 13,2 proc.
Milion aut elektrycznych w 2025 roku to plan niezwykle ambitny. W 2015 roku sprzedano w Polsce. 116 sztuk tego typu pojazdów. To zaledwie 0,03 proc. wszystkich nowych samochodów, które opuściły salony sprzedaży.

wypożyczalnia samochodów miejskichwypożyczalnia samochodów miejskich istock.com

Powstaną fabryki elektrycznych aut

Ale Ministerstwu Energii chodzi o coś znacznie więcej niż o ograniczenie zanieczyszczeń powietrza generowanych przez transport. Szef resortu Krzysztof Tchórzewski wyjaśnia, że projekt rozwoju elektromobilności ma pobudzić wzrost gospodarczy kraju.
- Musimy szukać własnych dróg do zyskiwania przewag konkurencyjnych oraz rozwiązań, które mogą dać odpowiedni efekt gospodarczy - ocenił Tchórzewski.
Minister dodaje, że realizacja przedsięwzięcia wpisuje się w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który pół roku temu przyjął polski rząd.
Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że elektromobilność ma być jednym z kół zamachowych rozwoju polskich firm oraz rodzimej nauki, a Polska w tym zakresie chce wyprzedać światowe trendy.

VarsoviaVarsovia źródło: Varsovia Motor Company


Resort energii zakłada, że samochody eklektyczne pomoże rozpowszechnić rozbudowa systemu służącemu ładowaniu tych pojazdów oraz ułatwienia, jeśli chodzi o podatki i ceny.
Jak zaznacza Tchórzewski na rozwój produkcji aut elektrycznych Polska chce przeznaczyć "znaczne pieniądze".
- Nie chcemy jednak niszczyć rynku paliw konwencjonalnych. Zmiany muszą zachodzić ewolucyjnie - poinformował minister.