Polska żegna się z budkami telefonicznymi. W przyszłym roku zlikwidują je wszystkie

Orange planuje w przyszłym roku usunąć wszystkie budki telefonicznie działające w Polsce. To koniec pewnej epoki.

- Obecnie mamy ponad 4200 aparatów. Pozostały w więzieniach, szpitalach i po sztuce w gminie. Planujemy, że w przyszłym roku zdemontujemy wszystkie - pisze na blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange. Biznes „budkowy” jest już po prostu nierentowny.

Budki telefoniczne to masa wspomnień i anegdot. Jednak to już zdecydowanie relikt przeszłości wyparty przez telefonię komórkową. Jabczyński dzieli się ciekawą statystyką:

Na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, na prośbę organizatorów, zainstalowaliśmy na Błoniach 12 automatów telefonicznych na monety - złotówki i euro. Pielgrzymi wykonali z nich 125 rozmów. W tym samym czasie tylko w sieci Orange mieliśmy 7,4 mln minut rozmów komórkowych i 31,145 mln wysłanych SMS

Pojawiają się wątpliwości, czy Orange może zlikwidować automaty telefoniczne. Ale rozwiewa je Witold Tomaszewski z serwisu Telepolis.pl: - Prawo telekomunikacyjne wymusza m.in. utrzymanie budek telefonicznych czy świadczenie usług na nierentownych liniach tylko i wyłącznie na tzw. operatorze wyznaczonym. Kiedyś była nim Telekomunikacja Polska, ale od trzech lat nie ma w Polsce operatora wyznaczonego - mówi Tomaszewski.

Budki telefoniczne pojawiły się na polskich ulicach w latach 60. Na początku można było z nich przeprowadzać tylko rozmowy lokalne, dopiero później międzymiastowe i zagraniczne. Jeszcze w 2000 r. w Polsce funkcjonowało ok. 95 tys. automatów telefonicznych. W 2010 r. było ich już tylko 44 tys.

Już w 2009 r. z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynikało, że tylko 8 proc. Polaków korzystało z budek telefonicznych. W 2014 r. sondaż wykazał, że 95 proc. Polaków nie ma żadnej potrzeby, by korzystać z budek telefonicznych. Dziś zainteresowanie budkami jest z pewnością jeszcze niższe.

Stare budki telefoniczne bywają przerabiane m.in. na hotspoty. 12 punktów darmowego dostępu do internetu Orange udostępnił ostatnio w Opolu .