Nie wiedzą, co przyniesie Brexit. Przedsiębiorcy rozważają ucieczkę z Wysp

Brytyjscy przedsiębiorcy starają się zachowywać spokój, jednak tak naprawdę obawiają się skutków Brexitu. Większość z nich analizuje scenariusze przewidujące przeniesienie biznesu poza Wyspy Brytyjskie - ocenia CNN.

Trzy miesiące po głosowaniu w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię wciąż nie wiadomo, jak będzie przebiegała ta operacja. Brytyjscy przedsiębiorcy szykują się więc na różne scenariusze.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG, aż 76 proc. szefów dużych firm rozważa przeniesienie za granicę swoich central lub przynajmniej części działalności. Większość z nich podkreśla też, że warunki prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii pogorszą się z powodu Brexitu.

Optymistycznych informacji trudno też się doszukać w wynikach badania przeprowadzonego przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers i Konfederację Brytyjskiego Przemysłu (CBI).Spośród 115 ankietowanych firm z sektora usług finansowych 53 proc. uznało, że decyzja o opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię jest dla nich niekorzystna. Przeciwne zdanie wyraziło tylko 12 proc. ankietowanych.

Z badania wynika także, że po raz trzeci z rzędu obniżył się wskaźnik ogólnego optymizmu w tej branży. To najdłuższa taka seria od czasu globalnego kryzysu finansowego.

Z oficjalnych danych wynika, że niemal 5,5 tys. brytyjskich firm finansowych działa w oparciu o zasadę jednolitego paszportu. Oznacza to, że zgoda na prowadzenie działalności wydana przez organ nadzoru w jednym kraju wystarcza, by świadczyć usługi na terenie całej UE. Jedyną wymaganą formalnością jest wtedy zawiadomienie lokalnych organów nadzoru (w Polsce jest to Komisja Nadzoru Finansowego) o takim zamiarze.

Jeśli Brexit spowoduje, że brytyjskie firmy stracą ten przywilej, będzie to dla nich istotnym utrudnieniem. A czy tak się stanie? - Wciąż nie ma jasności, jakie zasady Brexitu zostaną wynegocjowane z UE. Ale wielu naszych klientów rozważa różne scenariusze, w tym przeniesienie biznesu do innego kraju - mówi cytowany przez CNN Andrew Kail z brytyjskiego oddziału PwC. 

Więcej o: