Paweł Szałamacha odwołany, resort finansów dla ministra rozwoju. Premier ogłosiła zmiany w rządzie

Premier poinformowała, że kierownictwo nad ministerstwem finansów przejmie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. W związku z tym, Beata Szydło odwołała z pełnionej funkcji dotychczasowego szefa resortu finansów, Pawła Szałamachę.

Premier uzasadniła zmiany w rządzie koniecznością koordynacji prac ministerstw gospodarczych. "Zmiany w rządzie wynikają wprost z programu PiS. W programie PiS, a więc w programie, który realizuje obecnie rząd, jest wyraźnie wskazane, że ośrodkiem nadzoru i koordynowania spraw gospodarczych w rządzie jest ministerstwo rozwoju" - przypomniała premier.

Zapowiedziała utworzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Na jego czele stanie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Dodatkowo, przejmie on też bezpośredni nadzór nad resortem finansów, zastępując na stanowisku ministra Szałamachę. Nadal jednak oba ministerstwa - finansów i rozwoju - będą funkcjonować oddzielnie, nie zostaną połączone.

Beata Szydło powiedziała, że to Paweł Szałamacha poprosił o zmianę miejsca zatrudnienia i złożył dymisję, a premier tę dymisję przyjęła. Nie chciała ujawnić, czym teraz będzie zajmować się odchodzący minister, powiedziała tylko, że będą to "bardzo odpowiedzialne zadania". 

Słowa premier Paweł Szałamacha potwierdził później na osobnym spotkaniu z dziennikarzami. Odczytał krótkie oświadczenie, które ma tłumaczyć jego decyzję o odejściu z rządu: "Wydarzenia przybrały obrót niekoniecznie wskazujący na możliwość kontynuowania mojej misji w ministerstwie finansów".

Dopytywany przez dziennikarzy dodał tylko: "Wydarzenia przybrały taki obrót na scenie politycznej. Wszyscy śledzili wydarzenia ostatnich dni, więc to chyba nie wymaga kontynuacji". 

Nie chciał odnieść się do spekulacji, jakoby był w konflikcie z ministrem Morawieckim. "Proszę pytać premiera Morawieckiego. Ja nie mam z nikim konfliktu. Jestem bardzo łagodnym człowiekiem" - powiedział Szałamacha.

Czytaj więcej na ten temat: Odwołają ministra finansów, bo przeszkadza wicepremierowi?

Premier poinformowała też, że rząd przyjął dziś projekt ustawy budżetowej na 2017 rok. Za pracę nad budżetem podziękowała Pawłowi Szałamasze i całemu zespołowi MF. Powiedziała, że wprawdzie "tegoroczne wyniki budżetowe są bardzo dobre", ale jednocześnie nie ukrywała, że rząd ma "większe oczekiwania, jeśli chodzi o dochody budżetu, o skalę rozwoju" i jest to "jeden z powodów, dla których powstaje Komitet Ekonomiczny." Przyszłorocznemu budżetowi właśnie ma być poświęcone pierwsze spotkanie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, zaplanowane na najbliższy piątek. Premier Beata Szydło ujawniła tylko, że w projekcie będą nanoszone pewne poprawki. 

Zgodnie z komunikatem rządu, w projekcie budżetu na 2017 zaplanowano dochody w wysokości 325,2 mld zł, wydatki mają wynieść 384,6 mld zł, a deficyt w związku z tym 59,3 mld zł. Gospodarka ma rosnąć w tempie 3,6 proc., a średnioroczna inflacja ma wynieść 1,3 proc. 

Zobacz też WIDEO: Podatek handlowy zawieszony. Szałamacha: To sukces lobbystów

Więcej o: