Oficjalnie - Ministerstwo Finansów zaniecha pobierania podatku handlowego

Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku handlowego. Zdaniem resortu, regulacja nie zwiększy deficytu budżetowego państwa.

W projekcie rozporządzenia czytamy, że zaniechanie poboru podatku dotyczyć ma przychodów osiągniętych od 1 września do końca 2016 r.

Projekt rozporządzenia MF w sprawie zaniechania poboru podatku od sprzedaży detalicznejProjekt rozporządzenia MF w sprawie zaniechania poboru podatku od sprzedaży detalicznej źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Decyzja ma oczywiście związek z krytyczną opinią Komisji Europejskiej dotyczącą podatku. Bruksela uznała, że łamie on unijny zakaz pomocy publicznej, gdyż na większe sieci handlowe narzuca wyższy podatek, a na mniejsze - niższy. KE rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce i wezwała kraj do natychmiastowego zawieszenia ustawy. Czytaj więcej: Rząd straci 1,6 mld złotych? KE: podatek od hipermarketów to niedozwolona pomoc publiczna

W odpowiedzi były już minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że podatek zostanie zawieszony, a Ministerstwo Finansów zaproponuje nową formułę podatku handlowego, która miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Jednocześnie Szałamacha stwierdził, że decyzja Komisji Europejskiej jest "sukcesem lobbystów" i "sprzyja międzynarodowym koncernom".

Bez zwiększenia deficytu

"Wejście w życie rozporządzenia spowoduje brak wpływów z podatku od sprzedaży detalicznej za okres wrzesień - grudzień 2016 r. Wprowadzenie regulacji nie powinno doprowadzić do zwiększenia zaplanowanego w ustawie budżetowej na rok 2016 lub prognozowanego w projekcie ustawy budżetowej na rok 2017 deficytu budżetu państwa" – napisano w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia zawieszającego pobór podatku. 

Więcej o: