Rekordowo dużą działkę o powierzchni aż 6,5 ha przy ulicy Towarowej 22 kupuje Echo Investment, największy polski deweloper notowany na giełdzie w Warszawie oraz Echo Polska Properties (EPP), międzynarodowy fundusz notowany na giełdach w Luksemburgu i Johannesburgu - jednym z jego założycieli była spółka Echo Investment.
Działkę sprzedaje Griffin Real Estate, jeden z największych inwestorów na polskim rynku nieruchomości komercyjnych, zarządzający aktywami o wartości ok. 4,5 mld euro.
Teren przy Towarowej 22 powstał w wyniku scalenia kilkudziesięciu mniejszych działek kupionych wcześniej przez Griffin Real Estate w pięciu niezależnych transakcjach. Do wynajęcia w powstałych tutaj budynkach będzie nawet 100 tys. m. kw. powierzchni.
Towarowa 22, Warszawa - mapa for: screen Google Maps
Kupujący zapłacą za nieruchomość nie więcej niż 120 mln euro - 78 mln euro zostanie zapłacone zaraz po podpisaniu umowy, natomiast pozostała kwota po spełnieniu "określonych warunków planistycznych".
EPP oraz Echo Investment mają stworzyć nową spółkę, w której EPP będzie posiadało 70 proc., a Echo Investment - pozostałe 30 proc. Echo Investment będzie także deweloperem inwestycji, która powstanie przy Towarowej, a podmiot zależny od EPP będzie nią zarządzał.
Co dokładnie nabywcy terenu chcą na nim zbudować? Dokładnie tego jeszcze nie wiemy. Kupujący na razie o swoich planach mówią dość ogólnie. - Nasza inwestycja przywróci miastu ten historyczny kwartał ulic dodając mu funkcje handlowe, rozrywkowe i restauracyjne - powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.
Czytaj więcej: Ile drogich apartamentów sprzedano w ubiegłym roku w Warszawie?
Hadley Dean, prezes EPP, komentując zawarcie transakcji, mówił między innymi o tym, że w porównaniu z innymi dużymi miastami, Warszawa wciąż ma relatywnie niski wskaźnik powierzchni handlowej w przeliczeniu na jednego mieszkańca: 450 m. kw. na 1000 mieszkańców, natomiast w Poznaniu i Wrocławiu jest to powyżej 600 m. kw. Zwrócił także uwagę na siłę nabywczą mieszkańców Warszawy, która jest o 80 proc. wyższa od średniej krajowej.
Z tych wypowiedzi wynika, że można się więc spodziewać w centrum Warszawy nowego centrum handlowego wzbogaconego zapewne - podobnie jak w wypadku np. Złotych Tarasów - o dużą część biurową i rozrywkową.
Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"