Niemcy planują zmiany w zasiłkach, dotknie to także Polaków

Obywatele Unii Europejskiej mieszkający w Niemczech będą nabywać prawo do zapomogi dopiero po pięciu latach pobytu w tym kraju - przewiduje projekt nowych przepisów.

 

Niemcy planują odebranie prawa do pobierania świadczeń socjalnych - czyli zasiłku Hartz IV i zapomóg socjalnych - wszystkim obywatelom Unii, którzy nie pracują w Niemczech lub nie mają prawa do świadczeń socjalnych z tytułu wcześniejszego zatrudnienia. Prawo do zapomogi nabywać mają dopiero po pięciu latach pobytu w tym kraju.

Samorządy nie chcą płacić

Przepisy mają trafić do parlamentu w połowie października i jak zaznacza niemiecki rząd, dotyczą niewielu osób, a ich celem jest wypełnienie luki w prawie. Ustawodawca powołuje się na orzeczenie Federalnego Sądu Społecznego, który w ubiegłym roku stwierdził, że obywatele UE mogą starać się o zapomogę już po sześciu miesiącach zamieszkiwania u naszego zachodniego sąsiada.

Na wejście w życie nowych przepisów czekają samorządy, które obawiają się gigantycznych obciążeń finansowych związanych z wypłatami zapomóg. Mówi się o kwocie nawet 500 mln euro rocznie.

Jak podkreśla Gerd Landsberg, przewodniczący Niemieckiego Związku Miast i Gmin, pod tym względem Niemcy są jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów.

Polacy największą grupą z socjalem

Zgodnie ze statystykami, w styczniu br. świadczenia socjalne w Niemczech otrzymywało blisko 440 tys. obcokrajowców z innych krajów Unii Europejskiej. Najwięcej, 92 tys. z nich, pochodziło z Polski, 71 tys. z Włoch, 70 tys. z Bułgarii, 57 tys. z Rumunii, a 46 tys. z Grecji.

Prawo do socjalu w Niemczech mają nie tylko bezrobotni, ale i osoby, które niewiele zarabiają. Zasiłek jest wówczas wyrównaniem ich dochodów.

Więcej o:
Komentarze (57)
Niemcy planują zmiany w zasiłkach, dotknie to także Polaków
Zaloguj się
 • komentator.81

  Oceniono 28 razy 12

  Uczciwie byloby podac ilu Polakowpobiera zasilek / liczbe pracujących Polaków.

  I jak to się ma do proporcji innych narodowości.

  Skoro Polaków w Niemczech jest ponad 0.5 mln to trudno zeby najwieksza grupę obywateli Unii na zasilku stanowili obywatele 5x mniejszych Czech.

  Na ale czego tu wymagać od antypolskiej GW???

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 5 razy 5

  Islamskie Siły Inwazyjno-Społeczne (skrót ISIS w Europie) chcą przyciągać.

  Szykują się na zwiększone wydatki bo jak już ściągnę te ze 5mln to uruchomią plan łączenia rodzin, czyli wg wyliczeń Francuzów średnio po 7 osób na jednego.
  Czyli będą mieli 35mln... a to oznacza kryzys w Europie.

 • dejacek

  Oceniono 14 razy 4

  a ile milionów imigrantów spoza unii jest uprawnionych do zasiłku? Jakoś nie doczytałem i nie wydaje mi się żeby zasiłki dla europejczyków były głównym niemieckim problemem

 • latrynawyborcza

  Oceniono 3 razy 3

  Taka śmieszna informacja dotycząca uciekających przed bombami i śmiercią "uchodźców":
  "Grupa migrantów z Syrii, którzy w ramach unijnego programu relokacji przybyli z Grecji do Bułgarii, żądają lepszych warunków pobytu. Migranci grożą strajkiem głodowym. W Grecji obiecywano im oddzielne domy dla każdej rodziny, 500 euro miesięcznie na osobę, ubezpieczenia socjalne, szkołę dla dzieci, leki, opiekę lekarską i tłumaczy. Takich warunków nie zapewniono im w Bułgarii, więc żądają powrotu do Grecji."
  ha ha

 • Tomasz Kulbacki

  Oceniono 2 razy 2

  Autor tego tekstu "zapomnial" dodac, ze ci "Polacy" to w ogromnej wiekszosci Cyganie, ktorzy calymi klanami zjezdzaja do niemieckich miast prosto na Hartz IV. Zreszta niemieccy komentatorzy tez o tym "zapominaja" . Cyganscy i muzulmanscy lekarze i inzynierowie ratuje przeciez niemiecka gospodarke. ;)

 • jot-23

  Oceniono 4 razy 2

  ktos musi placic za ubogacanie. Jak ten artykol sie ukazal na Daily Mail tydzien temu, to niemal wszyscy komentowali o tym jak UK chcialo to same zrobic rok temu, i wlasnie Niemcy byly tego najwiekszym przeciwnikiem, hehe

 • matprot

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli mamy W UE wolność przemieszczania się i wolność do mieszkania tam gdzie nam się podoba... ale jeżeli nie uwiążemy się przynajmniej na 5 lat do jednego miejsca to nie mamy tych samych praw, które mają ludzie nie korzystający z przysługującego im prawa do przemieszczania się.

  Piękny potworek prawny. Wróżę mu szybkie zaskarżenie przez obrońców równości obywateli UE wobec prawa.
  A w następstwie tego zaskarżenia... pomysł na zunifikowanie wysokości zasiłku dla całej UE oraz jego przyznawanie niezależne od miejsca zamieszkania. (Wystarczyłby sam fakt bycia obywatelem Unii.)

  Potencjalne konsekwencje:
  - napływ "zawodowych zasiłkowiczów" do tych tańszych krajów UE. (Ponieważ za ten sam zasiłek będzie można tam więcej kupić czyli będzie można żyć bardziej "na bogatości" niż w tych drogich krajach UE).
  - a jeżeli zasiłek miałby przysługiwać także obywatelom UE przebywającym poza granicami UE to mogłoby oznaczać nawet skokowy odpływ ludności z Europy (bo przecież są kraje gdzie można żyć jeszcze taniej niż w najtańszych krajach UE.)
  Wiadomo, ten argument nie zadziała na Polaka, który nie zna obcego języka, a innych kultur za bardzo nie lubi...
  ale może nakłonić do powrotu do Afryki lub Azji tych imigrantów, którym rozmyły się wyobrażenia między europejską rzeczywistością

  Wielu oburzy się na pomysł rozdawania pieniędzy komuś kto przybył do UE tylko po to żeby zdobyć obywatelstwo / status uchodźcy oraz prawo do zasiłku, po czym wrócił "do siebie". Ale powiadam wam - dla europejskich banków i dla budżetu UE to są "lunch money", a w zamian UE zyskałaby lojalnych obywateli na innych kontynentach, popierających w ciemno działania Unii i protestującym przeciw wszelkim inicjatywom mogącym popsuć stosunki między ich krajem zamieszkania a Europą.
  To jest bardzo tani sposób na kupienie sobie pokoju z tzw. światem muzułmańskim. (Pokoju w znaczeniu "peace", nie "room").

  A że władze krajów pozaunijnych mogłyby uznać to, za kolejną formę europejskiego kolonializmu... Trudno.
  Niech tworzą dla swoich obywateli skuteczną alternatywę. W końcu, nie ma obowiązku pobierania zasiłku z UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX