Niemcy planują odebranie prawa do pobierania świadczeń socjalnych - czyli zasiłku Hartz IV i zapomóg socjalnych - wszystkim obywatelom Unii, którzy nie pracują w Niemczech lub nie mają prawa do świadczeń socjalnych z tytułu wcześniejszego zatrudnienia. Prawo do zapomogi nabywać mają dopiero po pięciu latach pobytu w tym kraju.
Przepisy mają trafić do parlamentu w połowie października i jak zaznacza niemiecki rząd, dotyczą niewielu osób, a ich celem jest wypełnienie luki w prawie. Ustawodawca powołuje się na orzeczenie Federalnego Sądu Społecznego, który w ubiegłym roku stwierdził, że obywatele UE mogą starać się o zapomogę już po sześciu miesiącach zamieszkiwania u naszego zachodniego sąsiada.
Na wejście w życie nowych przepisów czekają samorządy, które obawiają się gigantycznych obciążeń finansowych związanych z wypłatami zapomóg. Mówi się o kwocie nawet 500 mln euro rocznie.
Jak podkreśla Gerd Landsberg, przewodniczący Niemieckiego Związku Miast i Gmin, pod tym względem Niemcy są jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów.
Zgodnie ze statystykami, w styczniu br. świadczenia socjalne w Niemczech otrzymywało blisko 440 tys. obcokrajowców z innych krajów Unii Europejskiej. Najwięcej, 92 tys. z nich, pochodziło z Polski, 71 tys. z Włoch, 70 tys. z Bułgarii, 57 tys. z Rumunii, a 46 tys. z Grecji.
Prawo do socjalu w Niemczech mają nie tylko bezrobotni, ale i osoby, które niewiele zarabiają. Zasiłek jest wówczas wyrównaniem ich dochodów.