Przesadne obawy szefów firm? Wiemy już, ile osób może zrezygnować z pracy przez 500 plus

Marcin Kaczmarczyk
Co trzeci szef firmy obawia się, że program 500 plus zabierze mu kogoś z personelu. Tymczasem tylko 1,5 proc. pracowników rozważa rezygnację z pracy ze względu na otrzymywanie nowego świadczenia.

Wbrew wcześniejszym obawom niektórych ekonomistów i znacznej grupy pracodawców program 500 plus nie wywoła powszechnej rewolucji na polskim rynku pracy, choć może być odczuwalne przez firmy działające w niektórych sektorach i regionach kraju. Odejście z pracy z powodu otrzymywania nowego rodzinnego świadczenia zadeklarowało bowiem tylko 1,5 proc. pracowników ankietowanych przez Millward Brown na zlecenie Work Service.

- Na poziomie procentowym jest to bardzo niskie wskazanie, ale w przeliczeniu na liczbę pracowników, daje ponad 240 tysięcy osób, co może być odczuwalne w poszczególnych regionach kraju - komentuje Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.

Dodajmy, że na koniec pierwszego kwartału w Polsce było ponad 16 mln aktywnych zawodowo osób.

Program 500 plus a polski rynek pracyProgram 500 plus a polski rynek pracy Work Service

3 na 4 beneficjentów programu 500 plus w ogóle nie zastanawia się nad rezygnacją z pracy w związku z otrzymywaniem świadczenia. Co piąty deklaruje, że 500 złotych wypłacana na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, to zbyt mała kwota, by zachęcała do porzucania pracy.

Rezygnację z pracy rozważa tylko 4,3 proc. beneficjentów programu. Wśród nich dominują młodzi pracownicy oraz zarabiający 2-3 tys. zł - w tej grupie aż 21,3 proc. rozważa rezygnację pracy.

Czytaj więcej: Program 500 plus? 500 plus. Polaków niewiele przybędzie, ale za to życie staje się bardziej znośne. 

Duże obawy pracodawców

Negatywne odpowiedzi pracowników na pytanie o rezygnację z pracy po wprowadzenie programu 500 plus bardzo kontrastują z obawami pracodawców. Aż 32,8 proc. szefów firm - ankietowanych w tym samym badaniu Millward Brown - boi się, nowe świadczenie wpłynie negatywnie na dostępność pracowników.

Program 500 plus a polski rynek pracyProgram 500 plus a polski rynek pracy Work Service

Największe obawy występują w firmach średnich (39 proc. obawiających się) oraz w produkcji i handlu - odpowiednio 42 i 41 proc. obawiających się.

Zdaniem Krzysztofa Inglota, pełnomocnika zarządu Work Service, widać związek między odsetkiem pracowników deklarujących chęć odejścia z pracy w związku z programem 500 plus zarabiających 2-3 tys. zł, a niepewnością pracodawców w branży produkcyjnej i handlu.

 - To właśnie w tych sektorach mediana zarobków kształtuje się na tym poziomie, co może uzasadniać obawy pracodawców. Co więcej, właśnie w tych branżach widoczne są dziś wzmożone trudności z pozyskaniem kandydatów - mówi.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce" 

Zobacz także WIDEO: 500 plus po włosku. W tym kraju każdy 18-latek dostanie od państwa 500 euro

Komentarze (129)
Przesadne obawy szefów firm? Wiemy już, ile osób może zrezygnować z pracy przez 500 plus
Zaloguj się
 • siekieraaxe

  Oceniono 38 razy 18

  Musimy sie powaznie zastanowic:
  Czy ktos kto nie jest w stanie zpąłcic 1500 zł
  TO PRACODAWCA?
  A jezli to złodziej oszukujacy pracowników, panstwow i prawdziwych pracodawców?

 • erasms43

  Oceniono 19 razy 17

  Będzie mniej zdesperowanych do pracy na śmieciowej umowie albo bez umowy za miskę ryżu

  Aj waj co za kraj!!!

 • needmoney

  Oceniono 19 razy 15

  Czekam na wolne etaty w urzędach, agencjach, funduszach, inspektoratach, spółkach komunalnych i skarbu państwa ... itd. itp.

 • bodzio.c

  Oceniono 6 razy 6

  Pracodawcy bardzo często płacą pracownikom grosze nie dlatego że ich nie stać ale dla tego że NIE MUSZĄ! Przecież wtedy więcej im zostanie i można kupić następne BMW lub drogi apartament w modnym budynku....Podniesienie pracownikom pensji to wyrzucanie pieniędzy w błoto....

 • wloczykijas

  Oceniono 6 razy 6

  I dobrze. Nawet niewolnicy w starożytnym Rzymie (przynajmniej w okresach prosperity i pewnie nie bez związku z wcześniejszymi powstaniami m.in. Spartakusa) mieli zapewnioną realizację podstawowych potrzeb życiowych, czego nie można powiedzieć o wszystkich współczesnych pracujących.

 • zimochm

  Oceniono 12 razy 4

  Biedny pracodawcy, murzyni nie chca pracowac za dwa banany, takich pracodawcow to do sadu trzeba podawac o ponizanie pracownikow dajac im umowy smieciowe i smieciowe wyplaty

 • wyksztalcony_inaczej

  Oceniono 8 razy 4

  500 zł na dziecko?
  Czemu nie, ale nie na drugie i kolejne, tylko na każde dziecko.
  Jak najbardziej na każde do 18 roku życia, bo dalej moze się uczyć i pracować.
  A jak dostać to 500 ?
  Pracować a z tytułu programu płacić co miesiąc odpowiednio niższe zaliczki na podatek.
  No tak, ale do tego trzeba by do roboty iść, a jak tu iść, jak się nawet nie chce dupy z legowiska ściągnąć...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX