Zostań kontrolerem ruchu lotniczego. Praca za nawet 20 tys. złotych

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ogłosiła rekrutację kontrolerów ruchu lotniczego. Na szkolenie przyjmie około 100 osób.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej to jedyna instytucja zarządzająca ruchem na polskim niebie, w tej chwili zatrudnia około 500 kontrolerów ruchu lotniczego.

Aplikacja do końca października

To zajęcie dla osób, które potrafią szybko i samodzielnie podejmować decyzje, dysponują wyobraźnią przestrzenną, potrafią pracować w zespole i władają językiem angielskim. Bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Chętni, którzy ukończyli 18 lat, powinni złożyć dokumenty do końca października br., szkolenie rozpocznie się w drugim kwartale 2017 roku. Praca w Warszawie, w Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym, które kontroluje około 80 proc. ruchu lotniczego w Polsce.

Warszawa, lotnisko ChopinaWarszawa, lotnisko Chopina Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Kontroler pracuje 7,5 godz. dziennie w systemie: dwie godziny pracy, godzina przerwy, dwie godziny pracy, godzina przerwy, a także 1,5 godziny na stanowisku operacyjnym przed ekranem. W Warszawie, w czasie przerwy można korzystać z sali gimnastycznej, kortu tenisowego czy basenu.

Nabór jest związany m.in. z rosnącym ruchem lotniczym. Szacunki Unii Europejskiej wskazują, że w polskiej przestrzeni lotniczej do 2030 roku ruch podwoi się, a liczba operacji, czyli startów i lądowań skoczy z 700 tys. do blisko 1,5 mln rocznie.

Zarobki zależne od odpowiedzialności

Zarobki są zależne od ponoszonej przez kontrolerów odpowiedzialności, doświadczenia i wielkości lotniska, na którym pracują, mogą sięgać 20 tys. złotych miesięcznie. 

Według danych portalu wynagrodzenia.pl, mediana płac na tym stanowisku to 8476 zł brutto. Co drugi kontroler ruchu lotniczego zarabia od 3536 zł do 9984 zł. 25 proc. najgorzej wynagradzanych kontrolerów dostaje co miesiąc poniżej 3536 zł brutto. Ponad 9984 zł brutto otrzymuje 25 proc. najlepiej opłacanych kontrolerów ruchu lotniczego.

Pensje polskich kontrolerów ruchu lotniczego są więc wysokie, jednak ciągle wypadają znaczenie gorzej niż w Europie, gdzie średnie wynagrodzenie osób zatrudnionych na tym stanowisku wynosi 17 tys. euro miesięcznie. Na kilka razy więcej mogą liczyć najbardziej doświadczeni kontrolerzy, nadzorujący najbardziej zatłoczone korytarze powietrzne.

 

 

Komentarze (34)
Zostań kontrolerem ruchu lotniczego. Praca za nawet 20 tys. złotych
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 23 razy 15

  żeby dostać się do AŻP trzeba mieć porządne układy. A średnia płaca wynosi grubo powyżej 15 tys. dla całej agencji. Tak wynika z ustawy budżetowej.

 • srull

  Oceniono 27 razy 3

  Niech wezmą chętnych z dobrej zmiany. Na pewno znajdą się chętni na takie zarobki. Wysokich lotów;-)

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 2 razy 2

  Zawód bez przyszłości. Tak jak zlikwidowano radiotelegrafistów na statkach, tak, też zniknie zawód kontroler ruchu lotniczego. Lotnictwo niby najnowocześniejsza gałaż przemysłu, a mają rozwiązania jak za krola świeczka. Poczynając od anachronicznych czarnych skrzynek, kończąc na radiostacjach chyba pamiętających czterech pancernych i psa, sądząc po jakości dżwięku z Tupolewa. Za to powinna sie wziąć google, a nie opracowywanie pojazdu którym kieruje komputer, Bo to jest o wiele łatwiejsze do zrobienia. Podejrzewam, że problem leży w leśnych dziadkach, ekwiwalent dawnych partyzantów, którzy dostali bardzo dobrze płatne posady za zasługi. I to pewnie nie tylko w Polsce, ale wszędzie na świecie. I nie chodzi o kontrolerów,a o tych parę szczebli wyżej. Nowoczesna technika pozwala na sterowanie dronami z drugiej strony Ziemi, indentyfikować z umieszczonych na nich kamer ludzi i ich zabijać, a nie mogą opracować systemu ktory by sterowal ruchem lotniczym. Smiech na sali.

 • invest_pl

  0

  średnia w UE 17 tys EUR a u nas mediana 2 tys EUR. 9 razy mniej...

 • icc217

  0

  ... mediana ponad 17.000 euro' - co za brednie !!!

 • przemases

  Oceniono 2 razy 0

  Dla zainteresowanych! Kurs trwa od 20 do 22 miesięcy by zacząć prace! Pytanie czy przez ten okres pokrywają koszty wyżywienia i kwaterunku w Warszawie??

 • leonih

  0

  Piss ma liczbą rodzinę i znajomych czyli Pisiewiczów ,wszyscy się nadają,najwyżej zmieni się przepisy...

 • info0

  0

  Według różnych raportów, kontroler ruchu lotniczego to najbardziej stresujący zawód na świecie. Do tego skażony największą liczbą samobójstw. Tak kasa dobra, ale za coś ją bierzesz... Do tego polecam poczytać opinie kontrolerów jak to jest ze stanem urządzeń na niektórych polskich lotniskach. DRAMAT to mało powiedziane.

 • pocalujta_wujta

  0

  Swietna praca. W Stanach Zjednoczonych na pierwszym miejscu pod wzgledem samobojstw w wyniku stresu. No ale kontroler na podrzednym ;potnisku stanowym to nie to samo co kontroler na Okeciu przykladowo. Troszke wieksze obciazenie. Skad wiem... ano taki tam kolega pracujacy jak kontroler tu za oceanem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX