Rząd chce superpodatku. Nie wszyscy na tym skorzystają. Kto zaoszczędzi, a kto zapłaci więcej?

Szczegółowe informacje na temat przygotowywanych przez rząd zmian w systemie podatkowym, w tym progi i stawki podatkowe, mamy poznać najpóźniej w połowie listopada. Jednak już dziś można próbować wskazać, które grupy prawdopodobnie stracą na tych zmianach, a które mogą zyskać.

 

Od początku roku 2018 płacone dotąd daniny na ZUS, NFZ i podatek dochodowy mają zostać zastąpione jednym superpodatkiem. Planowane jest wprowadzenie czterech lub pięciu stawek tego podatku. Ze wstępnych deklaracji wynika, że najniższa wyniesie 19,5 proc., najwyższa - około 40 proc. Zmiana ma być neutralna na budżetu, a to oznacza, że aby jedne grupy podatników mogły zyskać, inne będą musiały stracić.

Nowy podatek mniej dolegliwy niż dziś PIT i ZUS

Szczegółowe analizy będą uprawnione dopiero wtedy, gdy poznamy dokładne stawki podatku i progowe kwoty dochodów. Ale już dziś można zaryzykować twierdzenie, że na ich ogłoszenie mogą ze spokojem czekać pracownicy etatowi wpadający w drugi próg podatkowy (granicą jest kwota 85528 zł) którzy od całości dochodów płacą składki na ZUS. Jak przekonuje Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, dziś realnie obciążenie ich dochodów może dochodzić nawet do 60 proc. Dlatego nawet gdyby po zmianach objął ich podatek liczony według najwyższej stawki, to i tak zaoszczędzą.

Trudniej oszacować, czy na reformie skorzystają czy stracą etatowcy zarabiający jeszcze lepiej. Choć prawdopodobnie zapłacą mniejsza daninę od części zarobków, to równocześnie stracą przywilej, jakim cieszą się dziś. Obecnie od dochodów przekraczających trzydziestokrotność podstawy wymiary składek ubezpieczeniowych nie płaci się już składek emerytalno-rentowych. Najlepiej zarabiający są więc zwalniani z tego obowiązku, gdy w ciągu roku zarobią ponad 121650 zł. Po zmianach jednolity superpodatek mają płacić od całości dochodu. Można oczekiwać, że osoby dziś nieznacznie przekraczające ten próg nieco skorzystają na zmianach, zaś zarabiający dwu- albo trzykrotność tej kwoty - raczej stracą.

Umowy cywilnoprawne przestaną się opłacać

Zmian powinny się też obawiać osoby, które dla obniżenia kosztów zrezygnowały z umów o pracę (lub zostały do takiej rezygnacji zmuszone) i zarabiają na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc umów-zleceń i umów o dzieło. W obecnym stanie prawnym takie umowy pozwalają uniknąć płacenia składek na ZUS (dzieła) lub wyraźnie je zmniejszyć (zlecenia). Dodatkowym bonusem są wysokie, zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, dzięki którym realna obniża się realna stawka podatku dochodowego. Tę furtkę rząd planuje zamknąć. System ma być zmieniony tak, by „nie było żadnego interesu w wyborze umów cywilnoprawnych zamiast umowy o pracę”. Trudno to interpretować inaczej, niż jako zapowiedź likwidacji tych ryczałtowych kosztów uzyskania przychodu. Zwłaszcza gdy zestawi się to z niezbyt jasnymi deklaracjami dotyczącymi kosztów odliczanych od przychodu przez etatowców.

Dla przedsiębiorców koniec z 19 proc. liniowym podatkiem

W zasadach opodatkowania przedsiębiorców szykują się przynajmniej dwie duże zmiany. Z dotychczasowych zapowiedzi wynika, że w trzecim roku prowadzenia działalności najmniejszym firmom zostanie oszczędzony "szok składkowy". Obecnie osoby prowadzące działalność gospodarczą przez dwa pierwsze lata oddają do ZUS 465,28 zł miesięcznie. Po tym czasie stawka skokowo rośnie, aż do 1121,52 zł miesięcznie. Jak wynika ze wstępnych jeszcze zapowiedzi, po zmianach obciążenie przedsiębiorców ma się zmniejszyć do około 500 zł miesięcznie. Tu w rządowych zapowiedziach wydać pewną niespójność. Choć nowy superpodatek ma być jednolity, progresywny i naliczany od kwoty dochodu, równocześnie zapowiadane jest pozostawienie "składkowego ryczałtu", przynajmniej dla najmniejszych firm.

Znacznie gorzej brzmi druga zapowiedź, o likwidacji 19 proc., liniowego podatku dla firm. Zmiana jest uzasadniana tym, by system był bardziej sprawiedliwy, ale też prostszy. Z deklaracji min. Kowalczyka wynika, że rząd chce opodatkować według jednolitych zasad wszystkie rodzaje działalności, w których ewidencjonowane są przychody, koszty i dochody.

Kwota częściowo wolna od podatku

To nie jedyny znak zapytania. Nie do końca jasne są deklaracje dotyczące kwoty wolnej od podatku. W jednym z wcześniejszych wywiadów min. Kowalczyk dał do zrozumienia, że jednolity podatek będzie tak naprawdę... sumą dwóch. Odpowiednik dzisiejszej składki emerytalnej będzie naliczany od każdej zarobionej złotówki. Natomiast "część podatkowa" nowej daniny ma już uwzględniać kwotę wolną od podatku. Nie wiadomo jednak, czy ta kwota wolna będzie jednakowa dla wszystkich, czy tym wyższa, im niższe są zarobki podatnika.

Co się nie zmieni

Reforma ma dotyczyć wyłącznie opodatkowania dochodów z pracy. Nie zmienią się więc zasady płacenia zryczałtowanego podatku od najmu ani tzw. podatku Belki (od dochodów kapitałowych).

Harmonogram dalszych działań

Założenia podatku, w tym planowaną skalę podatkową, rząd chce przedstawić do połowy listopada. Do końca listopada projekt miałby zostać przyjęty przez rząd. Następnie kolejny miesiąc lub dwa potrwają prace w parlamencie. Henryk Kowalczyk deklaruje, że chciałby, aby proces legislacyjny zakończył się najpóźniej w lutym 2017 r. Nowe przepisy powinny wejść w życie od początku roku 2018. Dzięki takiemu harmonogramowi ZUS będzie miał wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do zmian.

Zobacz też WIDEO: Podatek handlowy zawieszony. Szałamacha: To sukces lobbystów

Więcej o:
Komentarze (171)
Rząd chce superpodatku. Nie wszyscy na tym skorzystają. Kto zaoszczędzi, a kto zapłaci więcej?
Zaloguj się
 • eses2

  Oceniono 45 razy 39

  Chocholi taniec w Polsce trwa......Polega tak naprawdę od lat na jednym stylu rządzenia - grabieży. Różnią sie tylko sztandary pod którymi występują Grabieżcy ("Looters" jak nazywała ich Ayn Rand). Przykładem pierwszej grupy to szeroko rozumiany styl prezentowany przez PO - niby liberalny, ale tylko dla "swoich", niby wolnorynkowy, ale de facto złodziejski i zwiększający podatki dla mas i dochody dla wybranych. Drugi styl - czysto socjalistyczny, prezentowany przez PIS bez żadnych zahamowań i dodatkowo ubrany w typowo populistyczno-narodowe hasła.
  Wyboru nie ma żadnego. Zmian na lepsze nie będzie, bo obie grupy Grabieżców napuściły jeszcze na siebie masy społeczne, które skaczą sobie do oczu wierząc, że walczą o inną (lepszą) Polskę.
  Na szczęście spod władzy Grabieżców zawsze wyzwolą się ludzie inteligentni, wolni i odważni (tak jak w Atlas Shrugged wg Ayn Rand). Najprostszym sposobem będzie opuścić ten obszar między Odrą i Bugiem i pozostawić te spory dla maluczkich, tępych i zaciętych grup. Na odważnych i inteligentnych czeka świat i warto to zrobić. Nie jest to wcale trudne i nie wymaga wielkich rozważań - dla inteligentnych, odważnych i wolnych.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 11 razy 7

  Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie.

 • coalesce

  Oceniono 7 razy 7

  >> Dzięki takiemu harmonogramowi ZUS będzie miał wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do zmian.

  Czas będą mieli również prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, dla których 19% podatku liniowego jest dosyć istotne.
  Rząd musi poważnie wziąć pod uwagę tą grupę, bo jak np. pół miliona z nich się zamknie, to przychody budżetu zrobią się nieprognozowalne- nie wiadomo, ile przeniesie się za granicę (chociażby na papierze), ile osób przejdzie na etaty, i jak to wpłynie na dochody z VAT, który teoretycznie jest rozważany oddzielnie od podatku dochodowego.

 • the_incognito

  Oceniono 5 razy 5

  Warchoły rządzą rok i w każdej dziedzinie muszą robić rewolucję, na szybko, bez analizy i przygotowania - byle tylko rozwalić istniejący porządek i spowodować, że kraj jeszcze przez dziesiątki lat będzie do siebie dochodził.

 • arend_dickmann

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawe jak oni wyliczyli neutralność dla budżetu? Ciężko stwierdzić, czy w praktyce jest to możliwe. Oczywiście były już wcześniej pomysły zmiany opodatkowania pracy. Ostatnio ZPiP proponował stworzenie jednego podatku na poziomie 25% od całego kosztu pracodawcy. Tylko to był element całościowej zmiany systemu podatkowego, w którym między innymi CIT zastąpiono 1,5% podatkiem od przychodu, a VAT ujednolicano na poziomie 17%.
  Oczywiście zmiany są możliwe i nawet zalecane. Ale trzeba to robić z głową. Poza tym wszelkie reformy podatkowe należałoby chyba zacząć od obniżenia wydatków. A PiS wydatki raczej podnosi. Więc to nie wróży nam dobrze...

 • readme.txt

  Oceniono 110 razy 2

  PiSowskie miernoty i złodzieje won z Polski! Nikt nie będzie płacił podatków po to by utrzymywać meneli, kiboli i ich bachory!

 • rys82

  Oceniono 14 razy 2

  Czytam już któryś komentarz do tego nowego podatku i mam wrażenie, że specjaliści z piszący te artykuły nie mają za bardzo pojęcia o tematyce, o której piszą.

  "Obecnie od dochodów przekraczających trzydziestokrotność podstawy wymiary składek ubezpieczeniowych nie płaci się już składek emerytalno-rentowych. Najlepiej zarabiający są więc zwalniani z tego obowiązku, gdy w ciągu roku zarobią ponad 121650 zł."
  Jak widać, autor nie zadał sobie trudu (wystarczy wprowadzić dane w jakiś kalkulator wynagrodzenia) i nie zauważył, że po przekroczeniu tej kwoty wpada się w drugi próg podatkowy. Faktycznie nie płaci się już ZUS, ale płaci się większy podatek, co w rezultacie daje mniejsze wynagrodzenie netto. Ta sytuacja jest gorsza, bo dostaje się mniejsze wynagrodzenie i do tego nie odkłada się na fikcyjną emeryturę.

  "Znacznie gorzej brzmi druga zapowiedź, o likwidacji 19 proc., liniowego podatku dla firm. Zmiana jest uzasadniana tym, by system był bardziej sprawiedliwy, ale też prostszy."
  Oczywiście sprawiedliwszy w tym przypadku oznacza, że jeżeli ktoś zarobi to ma być ukarany.
  Przykładowa sytuacja - mam firmę i przez 3 lata zarabiam powiedzmy netto 600 000 zł (średniorocznie 200 tyś zł).
  W 4 roku postanawiam zainwestować w coś (np. nowa maszyna, lokum do działalności) i wydaje w danym roku 500 tyś zł, co daje mi bilans -300 tyś zł za dany rok, tym samym 300 tyś zł pokrywam zarobkiem z poprzednich lat, co oznacza że jednak zarobiłem średniorocznie 100 tyś zł.
  Czy US planuje mi zwrócić w tym przypadku nadpłacony podatek dochodowy? Nie sądzę.

  Uczciwość według państwa i urzędników to zawsze będzie to samo, czyli więcej podatków.

 • norman67

  Oceniono 1 raz 1

  Wzywam partię Pierd.. i Spółka do zaprzestania jakichkolwiek zmian legislacyjnych!

 • arabraska67

  Oceniono 19 razy 1

  Jak słucham tej Szydło to widzę Przewodniczącą Korei Północnej. PROPAGANDA, PROPAGANDA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX