Szokujące dane z Unii Europejskiej. Najwięcej pieniędzy unijnych dostaje najbogatsze państwo

Rafał Hirsch
Polska jako największy kraj przyjęty do Unii w XXI wieku dostaje najwięcej miliardów euro pieniędzy z unijnego budżetu. Ale jeśli liczby te podzielimy przez liczbę mieszkańców, to okazuje się, że nie ma nas w pierwszej dziesiątce, a liderem w uzyskiwaniu kasy jest bogaty Luksemburg. To dzięki koncentracji w tym kraju bardzo wielu unijnych instytucji.

Proste ćwiczenie polegające na podzieleniu całej kasy unijnej, która płynie do danego państwa przez liczbę mieszkańców tego państwa wykonał amerykański instytut Stratfor. Efekt jest zadziwiający. Oto najwięcej pieniędzy z unijnej kasy na głowę mieszkańca otrzymuje Luksemburg.

Licząc w milionach euro Luksemburg jest dopiero dziesiąty na liście beneficjentów, ale jako niewielki kraj ma tak mało obywateli, że w klasyfikacji to uwzględniącej jest absolutnym liderem. Dostaje na obywatela 4 razy więcej kasy niż druga na liście Słowacja.

Polska z kolei w tym ujęciu jest dopiero na jedenastym miejscu, bo Polaków jest blisko 38 milionów – znacznie więcej niż w przypadku Czech, Słowacji, Węgier, czy Grecji, które nas wyprzedzają.

To wiadomość dość szokująca, bo pod względem PKB na głowę mieszkańca Luksemburg jest drugim najbogatszym krajem na świecie, a w Europie jest niekwestionowanym przodownikiem

Państwa z najwyższym PKB na głowę mieszkańcaPaństwa z najwyższym PKB na głowę mieszkańca źródło: MFW, Wikipedia

Coś, co na pierwszy rzut oka mocno zadziwia można wytłumaczyć. Akurat w przypadku Luksemburga spora część pieniędzy z unijnego budżetu płynie na utrzymanie i funkcjonowanie instytucji unijnych, których w tym państwie jest sporo. W tym przypadku są to więc środki na administrację, a nie na rozwój. 

Kiedy uwzględni się liczbę mieszkańców to okazuje się, że inaczej wygląda też lista państw, które najwięcej wkładają do unijnego budżetu. Licząc w euro liderem jest oczywiście największa unijna gospodarka, czyli Niemcy. Ale pod względem wkładu na głowę mieszkańca Niemców wyprzedzają Holendrzy, Szwedzi i Brytyjczycy.

 

Aktualizacja: pierwotny tekst artykułu uzupełniono o akapit o tym, że większość środków unijnych płynących do Luksemburga jest przeznaczanych na utrzymywanie unijnych instytucji. 

Więcej o: