Nie ma wśród nas zgody w sprawie handlu w niedzielę. Wynik sondażu: 49 procent do 42 procent

Rafał Hirsch
Ten sondaż jest specyficzny, bo obejmuje tylko osoby, które faktycznie pracują w handlu detalicznym. Ewentualny zakaz będzie więc ich dotyczył osobiście.

Wynik sondażu pokazuje tylko to, że zdania są mocno podzielone. 49 procent zapytanych popiera zakaz handlu w niedzielę. Ale przeciwników jest niewiele mniej. Przeciwko zakazowi wypowiada się 42 procent pracowników handlu. 9 procent nie ma zdania. 

Gdyby nie liczyć tych, którzy nie mają zdania, to zwolennicy zakazu handlu wygrywają w stosunku 54% do 46%. 

Gdyby sondaż ograniczyć tylko do osób które pracują w handlu w niedziele, to tutaj zwolenników zakazu handlu też jest 49 procent, natomiast odsetek przeciwników zakazu spada do 40 procent.

Ale co ważne, zwolennicy zamykania sklepów w niedzielę zaznaczają w badaniu, że pod pewnymi warunkami mogą zmienić zdanie. 

Ponad połowa (52 procent) zwolenników zakazu zgodziłaby się na handel w niedzielę, gdyby otrzymała za ten dzień dodatkowe wynagrodzenie. Również ponad połowa (54 procent) wycofałaby swoje poparcie dla zakazu handlu, gdyby pracodawca tak ustawił zasady, aby praca w niedzielę była dobrowolna

Badanie telefoniczne przeprowadził TNS na reprezentatywnej próbie 500 pracowników handlu w okresie 29 września - 3 października 2016 na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Zobacz takze WIDEO: Zakaz handlu w niedzielę prawie pewny, a ludzie wściekli. "Poroniony pomysł" oraz "Nasz rząd jest do du*y"

Więcej o: