Producenci żywności uspokajają: nie boimy się CETA. Umowa jest korzystna dla branży spożywczej

Polska żywność jest uważana na świecie za towar premium. I to polscy producenci skorzystają dzięki umowie o wolnym handlu UE z Kanadą - przekonuje Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Gantner uważa, że dzięki umowie producenci z krajów z UE, w tym z Polski, mają szansę wejść na potężny rynek z bardzo dużą liczbą bogatych konsumentów. Natomiast obawy, że zaleje nas kanadyjska żywność GMO, są jego zdaniem przesadzone.

- Umowa w żaden sposób nie narusza bezpieczeństwa żywności w Unii Europejskiej. Aby Kanada mogła cokolwiek wprowadzić na polski rynek, musi spełnić wymogi europejskie, także w zakresie informowania o składzie, w tym o obecności GMO - powiedział Gantner podczas IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu w Warszawie. Podkreślił też, że zasady dotyczącej spełniania wymogów nie będzie można w przyszłości zmienić. Jeżeli UE zaostrzy przepisy, to będą one musiały być spełnione przez kanadyjskich eksporterów.

Gantner przypomina, że umowa CETA znosi zdecydowaną większość barier dostępu do rynku. To jego zdaniem oznacza, że jeżeli Polska radzi sobie ze sprzedażą żywności w wielu krajach Unii, to da sobie także radę w Kanadzie.

rolinictworolinictwo Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

CETA, czyli Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada, zostało wynegocjowane w 2014 r. Ma zostać podpisane 27 października podczas szczytu UE-Kanada, o ile do tej pory zgodzą się na to wszystkie państwa UE. Takiej zgody nie wyraziła jeszcze Belgia, ponieważ podpisaniu umowy sprzeciwił się parlament francuskojęzycznego regionu Walonia. Zastrzeżenia zgłaszają też Rumunia i Bułgaria. Tu problemem jest utrzymywany przez Kanadę wymóg wizowy wobec obywateli tych dwóch krajów.

Nawet jeśli umowa zostanie podpisana, to w pełni wejdzie w życie dopiero po jej ratyfikacji przez wszystkie kraje UE i Kanadę. 

Zobacz także WIDEO: "Nasz protest jest prodemokratyczny, prokonsumencki i antykorporacyjny". W Warszawie demonstrowali przewnicy umów CETA i TTIP

Więcej o: