Airbus zapowiada powietrzną taksówkę. Przyleci po ciebie BEZ PILOTA

Robert Kędzierski
Moda na autonomiczne samochody napędza rozwój technologii w innych branżach. Koncept powietrznej taksówki, która sama przyleciałaby po pasażerów, przedstawił Airbus.

Airbus kilka tygodni temu zaprezentował  koncept nowego samolotu o nazwie Vahana. - donosi CNN. Miałby być w pełni autonomicznym środkiem transportu, który przyleci po pasażerów i przetransportuje ich do celu. Wadą pomysłu jest to, że na pokładzie samolotu jest miejsce tylko dla jednej osoby. 

Bezpieczeństwo lotu bez udziału pilota miałby zapewnić inteligentny system. Jego zadaniem będzie analizowanie otoczenia i danych z radarów celem uniknięcia kolizji. Zarówno w powietrzu, jak i na ziemi.

Czytaj też: Nie wierzysz w powietrzne taksówki? Larry Page w nie inwestuje.  

Powietrzny Uber

Najbardziej zaskakujące w produkcie Airbusa jest jednak to, że korzystanie z niego ma być tanie. Koszt podróży ma być zbliżony do ceny przejazdu taksówką. Vahana mogłaby być więc działającym na nieco większą skalę Uberem. Środkiem transportu wykorzystywanym w dużych miastach, albo pomiędzy nimi. 

Samolot, który powstaje w oddziale Airbusa w Dolinie Krzemowej, miałby być zaprezentowany w roku 2017. Produkcja mogłaby ruszyć już w roku 2020. Celem Airbusa jest stworzenia całej floty autonomicznych samolotów. 

 

Wizja giganta przemysłu lotniczego ma szansę się urzeczywistnić. Dowodem jest powietrzna taksówka zaprezentowana przez chińską firmę Ehang. Duży postęp jest też widoczny w przypadku branży motoryzacyjnej. Elon Musk, szef firmy Tesla, zapowiedział, że za rok pokaże w pełni autonomiczny samochód. Ma przejechać bez asysty człowieka z Los Angeles do Nowego Jorku. Autonomiczna rewolucja ma szansę stać się faktem szybciej, niż jeszcze niedawno przypuszczaliśmy. 

Więcej o: