Podwyżka emerytury minimalnej do 1 tys. zł. Ale niektórzy dodatkowych pieniędzy nie dostaną

Już podczas wtorkowych obrad Rada Ministrów zajmie się podwyższeniem najniższej emerytury do 1 tys. zł miesięcznie od 1 stycznia 2017 r. Zmiana nie obejmie jednak osób urodzonych przed 1949 rokiem.

1000 zł ma wynosić nie tylko minimalna emerytura i renta z ZUS, ale także w KRUS. Tyle samo wyniesie też najniższa renta rodzinna. Osoby z częściową niezdolnością do pracy mają z kolei otrzymywać renty na minimalnym poziomie 750 zł.

Warto przypomnieć, że nie wszyscy mają prawo do emerytury minimalnej.  - Żeby otrzymać najniższą, minimalną emeryturę, trzeba spełnić określone warunki, w tym warunki stażowe. Są osoby, które według tych nowych systemów odbierają znacznie niższe, kilkuzłotowe emerytury – tłumaczy Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minimalny staż pracy potrzebny do otrzymania emerytury minimalnej to 25 lat dla mężczyzn i 22 lata dla kobiet.

Podwyżka dotyczy jednak wyłącznie urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. Starsi, ubezpieczeni na starszych zasadach, będą musieli obejść się smakiem. – Nie możemy tego zmienić. Projekt mówi jasno: podwyżka do 1000 zł jest dla osób, które dziś mają prawo do minimalnego świadczenia – mówi Faktowi minister Elżbieta Rafalska.

Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz
niektórych innych ustaw; ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń SpołecznychUstawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw; ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw; ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Obecnie najniższa emerytura wynosi 882,56 zł.

Będzie waloryzacja emerytur i rent

Ponadto nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakłada na marzec 2017 r. podwyżkę emerytur i rent o wskaźnik waloryzacji, nie mniej niż o 10 zł. Rząd zapowiadał, że w 2017 r. wskaźnik waloryzacji wszystkich świadczeń wyniesie 100,73 proc.

Minimalna gwarantowana podwyżka - 10 zł obejmie wszystkich, których obecne świadczenia nie przewyższają 1369,86 zł miesięcznie. Podwyżka dla pozostałych będzie wyższa, np. jeśli ktoś otrzymuje emeryturę w wysokości 1600 zł, to po waloryzacji będzie dostawał o 11,68 zł więcej.

Według szacunków Elżbiery Rafalskiej, koszty waloryzacji sięgną ponad 2,6 mld zł, ale precyzyjna kwota będzie znana na koniec roku. Jej resort wyliczył, że podwyżka emerytur i rent obejmie ok. 2,1 mln świadczeniobiorców FUS oraz prawie wszystkim świadczeniobiorców KRUS (ok.1,1 mln z 1,2 mln wszystkich). We wrześniu Rafalska podkreślała, że propozycja mieści się w ramach środków zaplanowanych w budżecie na 2017 r.

Zobacz także WIDEO: Morawiecki: w ciągu 3-4 miesięcy propozycja ws. integracji PIT, składki ZUS i zdrowotnej

Więcej o:
Komentarze (31)
Podwyżka emerytury minimalnej do 1 tys. zł. Ale niektórzy dodatkowych pieniędzy nie dostaną
Zaloguj się
 • adolfiutin11

  Oceniono 1 raz 1

  Równi i równiejsi identiko jak w przypadku 500+, he he :)

 • bat098

  Oceniono 4 razy 0

  kto z urodzonych przed '49 - rynekseniora.pl - będzie mógł dalej egzystować, leczyć się i opłacać media i czynsze za takie pieniądze? kpinaaa!

 • zerozer52

  Oceniono 2 razy 0

  Ja cierpię dolę. Ale ludziska zaszalejom.

 • ciemna_strona_pluszu

  Oceniono 5 razy -1

  Ci na KRUSie też mają dostać 1000zł a ile przez całe życie składek odprowadzili? Może na pół roku swojej emerytury. Dlaczego z moich pieniędzy mają dostać podwyżki wszyscy od "umęczonych" życiem nauczycieli przez górników po rolników? Komuś chyba coś się popierniczyło. Minimalna składka Zus to prawie 1200 miesięcznie, ile mam płacić jeszcze? 5000 żeby wszystkich utrzymać i 500+ dodać na nierobów z wyboru i nochali?

 • hunkyyankee

  Oceniono 5 razy -1

  Jasne! Rozdawać kasę podatników. Wy, parazyty, tylko za kasę kupujecie durne masy.

 • caro3139

  Oceniono 15 razy -1

  Gazeta już nie dodała zapewne przypadkiem że chodzi o urodzonych przed 1949 rokiem ale tylko tych którzy nie mają 5 lat/ słownie pięciu/ stażu bo taki był dla nich warunek otrzymania emerytury jakiejkolwiek

 • kocurimysza

  Oceniono 1 raz -1

  Zlodzieje przechodza nawet tych co oszukuja na WNUCZKA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX