Polska awansowała w prestiżowym rankingu Banku Światowego. Zajmujemy najwyższe miejsce w historii

Daniel Maikowski
Polska awansowała z 25. na 24. miejsce w najnowszej edycji rankingu ?Doing Business?, przygotowanego przez Bank Światowy. Najlepszym miejscem na świecie do prowadzenia biznesu jest Nowa Zelandia.

Awans Polski o jedną pozycję w stosunku do roku ubiegłego możliwy był m.in. dzięki wprowadzeniu nowego prawa restrukturyzacyjnego i nowelizacji prawa budowlanego.

Prawo restrukturyzacyjne, które obowiązuje od 2016 r., ułatwia wierzycielom dochodzenie roszczeń, przyśpiesza postępowania i daje stronom większy wpływ na przebieg postępowań. Z kolei nowelizacja prawa budowlanego ułatwiła proces uzyskania pozwolenia na budowę m.in. dzięki rezygnacji z przymusu dołączania do projektu takich dokumentów jak gwarancja dostawy czy warunki przyłączenia mediów.

Zasługa różnych rządów

"Polska pnie się w górę w zestawieniu Doing Business dzięki reformom wprowadzanym przez różne rządy. O postęp w rankingu jest jednak coraz trudniej, ponieważ pozostałe kraje również intensywnie zabiegają o przedsiębiorców i ułatwiają im prowadzenie firm" – mówi p.o. przedstawiciela Banku Światowego w Polsce Emilia Skrok.

Jednocześnie autorzy raportu wskazują na szereg obszarów, w których Polska mogłaby poprawić swoje wyniki. Chodzi m.in. o płacenie podatków czy proces zakładani spółki.

"Czynności te zajmują nadal więcej czasu niż w większości innych krajów UE. Ponadto, większość przedsiębiorców nadal nie korzysta z możliwości szybszej i tańszej rejestracji spółki przez internet" – czytamy w komunikacie Banku Światowego.

Rekordowo wysokie miejsce Polski w rankingu "Doing Business" skomentował również w rozmowie z PAP wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

"To sygnał dla inwestorów na całym świecie, że w naszym kraju opłaca się robić biznes. Jesteśmy liderem państw Grupy Wyszehradzkiej, zajmujemy 4. miejsce wśród krajów, które dołączyły do UE w tym stuleciu i 11. w całej Unii Europejskiej" - zaznaczył.

Ranking Doing BusinessRanking Doing Business fot. Bank Światowy

Nowa Zelandia najlepsza na świecie

Zwycięzcą tegorocznej edycji rankingu „Doing Business” okazała się Nowa Zelandia, która zdetronizowała Singapur. Podium zamyka Dania. Z pierwszej dziesiątki rankingu wypadła natomiast Finlandia, która zajmuje obecnie 13 miejsce. Z kolei Macedonia, która jeszcze dekadę temu plasowała się na odległym 92 miejscu, trafiła na miejsce 10.

Co zdecydowało o zwycięstwie Nowej Zelandii? To jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie, a jednocześnie kraj, w którym prowadzenie własnego biznesu jest proste i przejrzyste. Również prawodawstwo sprzyja tu przedsiębiorcom.

Nie wszędzie jest to tak oczywiste.Tradycyjnie najniższe miejsca w rankingu zajęły kraje Afryki Subsaharyjskiej. Ranking zamyka rozdarta przez konflikty Somalia (debiutant), która uplasowała się za Erytreą, Libią, Wenezuelą oraz Południowym Sudanem.

"Doing Business" to publikowany co roku raport Banku Światowego. Znajduje się w nim opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie m.in. pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków czy wymiany międzynarodowej. Raport publikowany jest od 2003 r.

Więcej o: