Kobiety pracują o 39 dni w roku więcej niż mężczyźni, ale zarabiają znacznie mniej

Kobiety pracują średnio o 39 dni dłużej w ciągu roku niż mężczyźni, co przekłada się na 50 minut dziennie - wynika z raportu Global Gender Gap Report 2016 przygotowanego przez World Economic Forum.

Choć mężczyźni wykonują o 34 proc. więcej płatnej pracy, to kobiety spędzają więcej czasu na niepłatnych zajęciach, takich jak prowadzenie domu, opieka nad dziećmi i starszymi osobami.

W Indiach, Portugalii i Estonii kobiety pracują średnio o 50 dni dłużej niż mężczyźni. Polki, według WEF pracują średnio przez 493 minuty dziennie w porównaniu do 460 minut pracy Polaków. Niepłatne zajęcia zajmują nam odpowiednio 60 i 34 minuty.

Do tego, jak już wielokrotnie pisaliśmy, kobiety - wykonując płatne zajęcia - statystycznie pracują za mniejsze pieniądze niż mężczyźni. Według raportu sytuacja jest najgorsza od 2008 r., a osiągnięcie równowagi  gospodarczej płci zajmie jeszcze około. 170 lat. Dane zostały opisane jako „dramatycznie zahamowanie wzrostu”. Jeszcze w zeszłym roku zamknięcie luki płacowej prognozowano na rok 2133, aktualnie bardziej prawdopodobną datą wydaje się 2186.

Zdaniem autorów raportu sytuacja może się jeszcze pogorszyć z uwagi na dużą liczbę kobiet, które z trudem przyswajają nowe rozwiązania technologiczne. To może prowadzić do spadku liczby pracowników poszukiwanych w nowoczesnych sektorach.

Według badania najniższymi nierównościami spośród 144 krajów świata może pochwalić się Islandia. Kolejne miejsca zajmują Finlandia, Norwegia, Szwecja i... Rwanda. Polska widnieje 38 miejscu Global Gender Gap Index. Za nami znalazły się m.in. Stany Zjednoczone, Australia, Izrael i Rosja.

Na wynik składała się sytuacja gospodarcza, dostęp do edukacji, do służby zdrowia i wsparcie rządowe. Polska otrzymała wysokie noty w trzech pierwszych kategoriach, niską tylko w ostatniej.

Gwoli ścisłości są w świecie kraje, w który dowiedziono, że kobiety otrzymują niższe wynagrodzenie, ponieważ pracują mniej. Tak jest w Szwecji, Danii, Nowej Zelandii, Norwegii, Holandii i Japonii.

 

Więcej o: