Kobiety pracują o 39 dni w roku więcej niż mężczyźni, ale zarabiają znacznie mniej

Kobiety pracują średnio o 39 dni dłużej w ciągu roku niż mężczyźni, co przekłada się na 50 minut dziennie - wynika z raportu Global Gender Gap Report 2016 przygotowanego przez World Economic Forum.

Choć mężczyźni wykonują o 34 proc. więcej płatnej pracy, to kobiety spędzają więcej czasu na niepłatnych zajęciach, takich jak prowadzenie domu, opieka nad dziećmi i starszymi osobami.

W Indiach, Portugalii i Estonii kobiety pracują średnio o 50 dni dłużej niż mężczyźni. Polki, według WEF pracują średnio przez 493 minuty dziennie w porównaniu do 460 minut pracy Polaków. Niepłatne zajęcia zajmują nam odpowiednio 60 i 34 minuty.

Do tego, jak już wielokrotnie pisaliśmy, kobiety - wykonując płatne zajęcia - statystycznie pracują za mniejsze pieniądze niż mężczyźni. Według raportu sytuacja jest najgorsza od 2008 r., a osiągnięcie równowagi  gospodarczej płci zajmie jeszcze około. 170 lat. Dane zostały opisane jako „dramatycznie zahamowanie wzrostu”. Jeszcze w zeszłym roku zamknięcie luki płacowej prognozowano na rok 2133, aktualnie bardziej prawdopodobną datą wydaje się 2186.

Zdaniem autorów raportu sytuacja może się jeszcze pogorszyć z uwagi na dużą liczbę kobiet, które z trudem przyswajają nowe rozwiązania technologiczne. To może prowadzić do spadku liczby pracowników poszukiwanych w nowoczesnych sektorach.

Według badania najniższymi nierównościami spośród 144 krajów świata może pochwalić się Islandia. Kolejne miejsca zajmują Finlandia, Norwegia, Szwecja i... Rwanda. Polska widnieje 38 miejscu Global Gender Gap Index. Za nami znalazły się m.in. Stany Zjednoczone, Australia, Izrael i Rosja.

Na wynik składała się sytuacja gospodarcza, dostęp do edukacji, do służby zdrowia i wsparcie rządowe. Polska otrzymała wysokie noty w trzech pierwszych kategoriach, niską tylko w ostatniej.

Gwoli ścisłości są w świecie kraje, w który dowiedziono, że kobiety otrzymują niższe wynagrodzenie, ponieważ pracują mniej. Tak jest w Szwecji, Danii, Nowej Zelandii, Norwegii, Holandii i Japonii.

 

Więcej o:
Komentarze (18)
Kobiety pracują o 39 dni w roku więcej niż mężczyźni, ale zarabiają znacznie mniej
Zaloguj się
 • peter_jurgen_boock

  Oceniono 27 razy 21

  Jaką zastosowano metodologię badań, co konkretnie porównywano? Czy u TEGO SAMEGO pracodawcy porównywano np zarobki kobiet-pielęgniarek i mężczyzn-pielęgniarzy? Kobiet-handlowców i mężczyzn-handlowców, kobiet-kierowców i mężczyzn-kierowców? Zapewne nie, w żadnej ze znanych mi firm nie występowały przywoływane w artykule patologie, ktoś rozdmuchuje nieistniejący problem, bo inaczej nie jest w stanie się samemu wypromować.
  Bywa wręcz odwrotnie, u pewnego samorządowego przewoźnika kolejowego pracuje jedna kobieta na stanowisku maszynisty, dostaje najlepsze trasy i grafiki, na najnowocześniejszym w województwie odcinku (szlakowa 160 km/h, dwa LCS-y, ogólnie bardzo dobra jakość torów i automatyki), dodatkowo ma długą przerwę na zbijanie bąków w przygranicznej miejscowości, gdzie kończy się trasa pociągu. Tu już dyskryminacja nie przeszkadza?

 • pener1986

  Oceniono 24 razy 20

  Brak wskazania metodologii, brak odnośników do źródła, brak konkretnych statystyk.
  Jest za to krzykliwe hasło:

  „Kobiety pracują o 39 dni w roku więcej niż mężczyźni, ale zarabiają znacznie mniej”

  Piękne głośne, wzbudzające kontrowersje. No, ale jak to? Pracą tyle więcej, a zarabiają mniej? Toż to niesprawiedliwe.

  No, ale później gazeta wskazuje:

  „Choć mężczyźni wykonują o 34 proc. więcej płatnej pracy, to kobiety spędzają więcej czasu na niepłatnych zajęciach”

  No to jak mężczyźni wykonują 34% więcej płatnej pracy, to co w tym dziwnego, ze więcej zarabiają? Mają tyle samo zarabiać, wykonując o 1/3 więcej od kobiet? Co to jest ta niedpłatna praca, nie interesuje mnie przykładowa lista, proszę o definicję przyjętą w metodologii. Czy np zaangażowanie w pracę organizacji pozarządowych również jest nieodpłatną pracą? Brak merytoryki.

  Cały artykuł zupełnie nielogiczny, autor wrzuca różne dane nazywając je tak samo, a dane dotyczą innych kwestii, jak np.:

  „Kobiety pracują średnio o 39 dni dłużej w ciągu roku niż mężczyźni, co przekłada się na 50 minut dziennie”

  następnie:

  „Polki, według WEF pracują średnio przez 493 minuty dziennie w porównaniu do 460 minut pracy Polaków”

  Czyli z pierwszego cytatu wynika, że Polki pracują (odpłatnie i nieodpłatnie) o 50min. dziennie dłużej od Polaków, a z drugiego cytatu wynika, że pracują o 33min dłużej.
  Autor raz powołuje dane dot. ludności globalnie, raz wskazuje na dane dot. tylko Polski. Ta przynajmniej mogłoby się wydawać, choć pewien nie jestem, przykład:
  Pierwszy cyt.:

  „Choć mężczyźni wykonują o 34 proc. więcej płatnej pracy, to kobiety spędzają więcej czasu na niepłatnych zajęciach”

  Drugi:

  „Polki, według WEF pracują średnio przez 493 minuty dziennie w porównaniu do 460 minut pracy Polaków. Niepłatne zajęcia zajmują nam odpowiednio 60 i 34 minuty.”

  Z drugiego cytatu wynika, że kobiety w PL dziennie przepracowują odpłatnie 433 min., a mężczyźni 426 min.
  No to kto odpłatnie pracuje więcej, kobiety czy mężczyźni? To się nie dodaje.

  W tym pięknym artykule nic się nie dodaje, wszystko jest chaotyczne, brak spójności, brak logiki, brak merytoryki, losowość, chaos, nie profesjonalizm, czyli gazeta.pl w pełnym wydaniu.

  Zapamiętany zostanie tylko tytuł artykułu, manipulacja danymi pełną gębą.

 • hiszpan25

  Oceniono 16 razy 12

  cholera skoro kobiety pracuja wiecej I zarabiaja mniej to dlaczego pracodawcy nie pozwalniali jeszcze wszystkich facetow I nie zastapili ich kobietami?! durnie taka okazja marnuja!

 • japka_putina

  Oceniono 2 razy 0

  "Zdaniem autorów raportu sytuacja może się jeszcze pogorszyć z uwagi na dużą liczbę kobiet, które z trudem przyswajają nowe rozwiązania technologiczne. "

  No przepraszam bardzo, ale to czysty seksizm! Przecież kobiety są lepiej wykształcone, tylko mężczyźni ich nie dopuszczają do lepiej płatnych prac.

 • garcia72

  Oceniono 2 razy 0

  Rozumiem, że faceci poza płatną pracą nie robią już kompletnie nic. Po robocie przechodzą w stand-by i uruchamiają się dopiero następnego dnia, jak znów trzeba iść do roboty? Nie podwożą dzieci do szkoły, nie sprzątają, nie gotują, nie myją samochodów, nie wynoszą śmieci, nie wnoszą mebli, nie naprawiają usterek w domu, nie koszą trawnika, nie odśnieżają w zimie, nie grabią liści jesienią, nie kopią ogródka, nie zmieniają opon w samochodzie, nie robią jako darmowa pomoc komputerowa, nie podwożą do fryzjera (jak żona nie ma prawka) i tak dalej?

 • martm2

  Oceniono 4 razy 0

  Pracuję na budowach po 12-14 godzin dziennie, nocne betonowania, często w soboty także muszę zawitać. Godzina dojazdu, półtorej powrotu, właściwie w domu tylko nocuję. Zarabiam nominalnie więcej od żony, ale per godzina, to ona dzierży palmę pierwszeństwa. Tytuł artykułu jest cokolwiek podejrzany.
  Mariusz

 • pi_sz

  Oceniono 2 razy 0

  Jak widzę jak te kobiety "pracują" w biurze, to mnie pusty śmiech ogarnia...

 • alcabin

  Oceniono 10 razy 0

  Czyli z danych wynika, że mężczyźni w Polsce zarabiają mniej. Wykonują o 34% więcej płatnej pracy, ale różnice w płacach kobiet i mężczyzn nie są tak duże.
  A co mnie obchodzi, że pół godziny kiedy ja się obijam w swoim mieszkaniu kobieta w swoim sprząta? Ona ma posprzątane, a ja mam bałagan. Czy do pensji nie powinno się w takim razie kobiecie doliczyć, ile zapłaciłaby za sprzątanie jakiejś firmie? Chce mieć porządek, to sobie sprząta. Kto inny woli się lenić to mieszka w brudzie, albo płaci za sprzątanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX