Teraz nikt nie uniknie abonamentu RTV? Jest pomysł, by płacić go razem z PIT-em

Robert Kędzierski
Rząd wciąż nie wie, w jaki sposób poprawić ściągalność abonamentu RTV, która wynosi obecnie zaledwie 8 procent. Pomysł na rozwiązanie tego problemu podsunął szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Powróciła koncepcja, aby ściąganie abonamentu RTV połączyć z podatkiem dochodowym PIT O pomyśle, który w szufladzie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zalega od ponad sześciu lat przypomniał właśnie jej prezes:

Moim zdaniem elegancką formą była propozycja opłaty pobieranej wraz z podatkiem dochodowym

- stwierdził w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Witold Kołodziejski.

Od opłaty nie uciekniesz

Główną "zaletą" takiej koncepcji ściągania abonamentu RTV byłaby pewność, że żadna pracująca osoba go nie uniknie. Opłata w wysokości dziesięciu złotych miesięcznie mogłaby być doliczana do comiesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Każdy pracodawca odprowadza go za swojego pracownika, podobnie jak składkę na ZUS.

Co więcej, pomysł ten wydaje się być realny również w obliczu planów stworzenia tzw. "superpodatku", czyli połączenia  ze sobą rozliczenia PIT, składek zdrowotnych i emerytalnych. Wówczas opłata za abonament byłaby po prostu kolejnym komponentem jednolitego podatku, a pracujący obywatele nie mogliby jej w żaden sposób uniknąć.

Domniemanie posiadania telewizora

Kołodziejski w rozmowie z "DGP" przypomina, że dla ekip rządzących abonament zawsze był tematem drażliwym. Jest on jednym z głównych źródeł finansowania mediów publicznych (zasila ok. 30 proc budżetu TVP), tymczasem jego ściągalność bije negatywne rekordy i wynosi obecnie zaledwie 8 proc.

Dlatego też, bez względu na to w jaki sposób abonament RTV będzie ściągany, rządzący chcą, aby obowiązek jego płacenia wynikał z domniemania.

Zdaniem prezesa TVP Jacka Kurskiego, do płacenia abonamentu powinno być zobowiązane każde gospodarstwo domowe.

„Można uniezależnić powstanie obowiązku uiszczenia opłaty abonamentowej od woluntarystycznego aktu rejestracji odbiornika” - mówił we wrześniu Kurski.

Prezes TVP podkreślił również, że przygotowuje specjalny dokument, który ma uszczelnić ustawę o radiofonii i telewizji oraz ustawę o opłatach abonamentowych. 

Czytaj też: Rumunia właśnie zniosła abonament radiowo-telewizyjny. I nie tylko

Zobacz także WIDEO: Morawiecki: w ciągu 3-4 miesięcy propozycja ws. integracji PIT, składki ZUS i zdrowotnej

Więcej o: