Salmonella w jajkach z Biedronki? Dwie partie wycofane z obrotu

Główny Lekarz Weterynarii wydał decyzję o wycofaniu z obrotu wszystkich partii jaj o numerach 3PL30221321 i 3PL30221304. Kwestionowane jaja były sprzedawane w sklepach Biedronki. Wycofanie jaj jest spowodowane obecnością bakterii Salmonella enteritidis w dwóch stadach kur niosek.

Wycofane został jaja oznaczone jako: "Ale jaja kl. M" oraz "Ale jaja kl. L" o poniższych nr partii/terminie ważności: 31.10.2016, 01.11.2016, 02.11.2016, 03.11.2016, 06.11.2016, 07.11.2016, 08.11.2016,09.11.2016, 10.11.2016, 11.11.2016 i posiadające kody na skorupkach: 3PL30221321 lub 3PL30221304.

Spółka Jeronimo Martins, właściciel Biedronki, podjęła działania w celu zaprzestania ich dalszej sprzedaży. Wycofanie miało miejsce już tydzień temu. „Stanem na 28 października, żadna z zakwestionowanych partii nie znajdowała się już w sprzedaży w naszej sieci” – informuje spółka.

Jednak część jaj objętych procedurą wycofania zostało sprzedanych konsumentom zanim wydany został nakaz.

"Klienci, którzy kupili w naszej sieci jajka o wskazanych numerach partii, mogą dokonać zwrotu w dowolnym sklepie sieci Biedronka. Wystarczy, że zwrócą produkt lub jego część wraz z opakowaniem (co konieczne jest do identyfikacji partii produktu), a otrzymają zwrot należności" – pisze Jeronimo Martins w komunikacie.

Jak podkreśla spółka, zakwestionowane partie jajek znajdowały się w sprzedaży tylko w części sklepów w południowej Polsce.

Zagrożenie dla zdrowia

Spożycie jaj wskazanych w komunikacie stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia - ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. W przypadku, gdy po spożyciu jaj wystąpiły niepokojące objawy zdrowotne, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Salmonelozy to choroby powodowane przez pałeczki Salmonella. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie od 6 godzin do 3-7 dni od momentu spożycia, i są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności, wymioty. Niekiedy może rozwinąć się zakażenie o cięższym przebiegu.

Poniżej pełne stanowisko Jeronimo Martins Polska S.A.:

Informujemy, że 21 października br. otrzymaliśmy od dostawcy jajek, Ferm Drobiu Woźniak, powiadomienie o wszczęciu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii kontroli dotyczącej kilku partii jajek. Wszczęcie kontroli wynikało z faktu umieszczenia przez jeden z krajów UE powiadomienia dot. produktu w systemie wczesnego ostrzegania RASFF. Producent przedstawił nam jednocześnie wyniki badań mikrobiologicznych dotyczących wspomnianych partii jajek, które nie wykazały nieprawidłowości. Z myślą o ograniczeniu ryzyka dla konsumentów, w ramach istniejących procedur nadzoru nad jakością i bezpieczeństwem oferowanych produktów, nasza firma podjęła decyzję o niezwłocznym wycofaniu ze swojej sieci wszystkich wskazanych partii.

Tym samym, stanem na 28 października, tj. w dniu publikacji na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego komunikatu dotyczącego wybranych partii jajek, pochodzących z Ferm Drobiu Woźniak, żadna z zakwestionowanych partii nie znajdowała się już w sprzedaży w naszej sieci.

Podkreślamy, że zakwestionowane partie jajek zostały  przez producenta dostarczone jedynie do 5 spośród 15 naszych centrów dystrybucyjnych i znajdowały się w sprzedaży tylko w części naszych sklepów w południowej Polsce.

Klienci, którzy kupili w naszej sieci jajka dostarczone przez Fermy Drobiu Wożniak o wskazanych numerach partii, mogą dokonać zwrotu w dowolnym sklepie sieci Biedronka. Wystarczy, że zwrócą produkt lub jego część wraz z opakowaniem (co konieczne jest do identyfikacji partii produktu), a otrzymają zwrot należności.

Zobacz też WIDEO: Czy te jajka są świeże? Przetestuj je! 

Więcej o: