Salmonella w jajkach z Biedronki? Dwie partie wycofane z obrotu

Główny Lekarz Weterynarii wydał decyzję o wycofaniu z obrotu wszystkich partii jaj o numerach 3PL30221321 i 3PL30221304. Kwestionowane jaja były sprzedawane w sklepach Biedronki. Wycofanie jaj jest spowodowane obecnością bakterii Salmonella enteritidis w dwóch stadach kur niosek.

Wycofane został jaja oznaczone jako: "Ale jaja kl. M" oraz "Ale jaja kl. L" o poniższych nr partii/terminie ważności: 31.10.2016, 01.11.2016, 02.11.2016, 03.11.2016, 06.11.2016, 07.11.2016, 08.11.2016,09.11.2016, 10.11.2016, 11.11.2016 i posiadające kody na skorupkach: 3PL30221321 lub 3PL30221304.

Spółka Jeronimo Martins, właściciel Biedronki, podjęła działania w celu zaprzestania ich dalszej sprzedaży. Wycofanie miało miejsce już tydzień temu. „Stanem na 28 października, żadna z zakwestionowanych partii nie znajdowała się już w sprzedaży w naszej sieci” – informuje spółka.

Jednak część jaj objętych procedurą wycofania zostało sprzedanych konsumentom zanim wydany został nakaz.

"Klienci, którzy kupili w naszej sieci jajka o wskazanych numerach partii, mogą dokonać zwrotu w dowolnym sklepie sieci Biedronka. Wystarczy, że zwrócą produkt lub jego część wraz z opakowaniem (co konieczne jest do identyfikacji partii produktu), a otrzymają zwrot należności" – pisze Jeronimo Martins w komunikacie.

Jak podkreśla spółka, zakwestionowane partie jajek znajdowały się w sprzedaży tylko w części sklepów w południowej Polsce.

Zagrożenie dla zdrowia

Spożycie jaj wskazanych w komunikacie stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia - ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. W przypadku, gdy po spożyciu jaj wystąpiły niepokojące objawy zdrowotne, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Salmonelozy to choroby powodowane przez pałeczki Salmonella. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie od 6 godzin do 3-7 dni od momentu spożycia, i są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności, wymioty. Niekiedy może rozwinąć się zakażenie o cięższym przebiegu.

Poniżej pełne stanowisko Jeronimo Martins Polska S.A.:

Informujemy, że 21 października br. otrzymaliśmy od dostawcy jajek, Ferm Drobiu Woźniak, powiadomienie o wszczęciu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii kontroli dotyczącej kilku partii jajek. Wszczęcie kontroli wynikało z faktu umieszczenia przez jeden z krajów UE powiadomienia dot. produktu w systemie wczesnego ostrzegania RASFF. Producent przedstawił nam jednocześnie wyniki badań mikrobiologicznych dotyczących wspomnianych partii jajek, które nie wykazały nieprawidłowości. Z myślą o ograniczeniu ryzyka dla konsumentów, w ramach istniejących procedur nadzoru nad jakością i bezpieczeństwem oferowanych produktów, nasza firma podjęła decyzję o niezwłocznym wycofaniu ze swojej sieci wszystkich wskazanych partii.

Tym samym, stanem na 28 października, tj. w dniu publikacji na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego komunikatu dotyczącego wybranych partii jajek, pochodzących z Ferm Drobiu Woźniak, żadna z zakwestionowanych partii nie znajdowała się już w sprzedaży w naszej sieci.

Podkreślamy, że zakwestionowane partie jajek zostały  przez producenta dostarczone jedynie do 5 spośród 15 naszych centrów dystrybucyjnych i znajdowały się w sprzedaży tylko w części naszych sklepów w południowej Polsce.

Klienci, którzy kupili w naszej sieci jajka dostarczone przez Fermy Drobiu Wożniak o wskazanych numerach partii, mogą dokonać zwrotu w dowolnym sklepie sieci Biedronka. Wystarczy, że zwrócą produkt lub jego część wraz z opakowaniem (co konieczne jest do identyfikacji partii produktu), a otrzymają zwrot należności.

Zobacz też WIDEO: Czy te jajka są świeże? Przetestuj je! 

Więcej o:
Komentarze (63)
Salmonella w jajkach z Biedronki? Dwie partie wycofane z obrotu
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 20 razy 18

  3PL30221321, sprawdziłem w lodówce, mam jeszcze 4 sztuki, czyli 6 już zjadłem, najprawdopodobniej w postaci omletów.
  Keine sraczka.
  Na wszelki wypadek te 4 ugotuję na twardo, salmonella nie lubi gotowania.

 • znudzonychamstwem

  Oceniono 15 razy 11

  Całe szczęście nie kupuję jaj z "3" na początku. Stać mnie na zapłacenie 10% więcej za jaja od kur, które nie są trzymane w klatkach 30cm x 30cm i karmione tym, czym pogardziłaby kura z pustynnych rejonów Afryki.

 • eldemon

  Oceniono 5 razy 5

  Fermę w której stwierdzono salmonellę ewakuować z ludzi, zbombardować napalmem, a potem zaorać!
  Właściciela i weterynarza przesłuchać i osądzić!

 • czesiohill

  Oceniono 8 razy 2

  Szybcy jesteśmy
  Czeska inspekcja weterynaryjna podała tą informację już wcześniej i wycofali 13, a nie 11 partii
  Identifikace výrobku:
  Dodavatel: Fermy Drobiu Wozniak Sp. z.o.o.
  Schvalovací číslo: PL 30221304 a PL 30221321
  Adresa: Zylice 35A
  63900 Rawicz
  Polsko
  Seznam šarží (datum minimální trvanlivosti):
  22-10-2016, 25-10-2016, 31-10-2016, 3-11-2016, 4-11-2016, 5-11-2016, 6-11-2016, 7‑11‑2016, 8-11-2016, 10-11-2016, 13-11-2016, 14-11-2016, 15-11-2016
  I w CR nie jest tajemnicą wytwórca. Tam weterynaria i sanepid oficjalnie podają datę kontroli, nazwę firmy, wykryte uchybienia i wysokość nałożonego mandatu. No ale Czesi żyją w normalnym kraju. Niestety.

 • sigit

  Oceniono 2 razy 2

  Zażądajcie również zwrotu kosztów transportu. W ramach rękojmi zwrot towaru, jak również jego ponowne dostarczenie to koszt, który pokrywa sprzedawca - do wysokości wartości jajek.

  Konsument składający reklamację powinien na koszt sprzedawcy dostarczyć wadliwą rzecz do miejsca wskazanego w umowie (jeżeli tego miejsca nie określono, tam gdzie została mu wydana).

  Koszty wymiany lub naprawy ponosi sprzedawca. W szczególności obejmuje to koszty demontażu i dostarczenia rzeczy, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia. Jeżeli koszt demontażu i ponownego montażu przewyższa cenę kupionego towaru, to konsument jest zobowiązany ponieść koszty przewyższające wartość zakupionego towaru lub ma prawo żądać od sprzedawcy pokrycia kosztów montażu i ponownego zamontowania – do wysokości ceny kupionego towaru.

 • kuk-tusk-klan

  Oceniono 3 razy 1

  przerażające, jajka trójki są tak nafaszerowane antybiotykami, a jednak z salmonellą ? fermę, która je dostarczyła powinno się zaorać !

 • czemublokujecie_mikonto

  0

  Excuse me-ale jajek 3-nie kupuję. Poza tym jaja przed rozbiciem etc. się myje, sparza, (bo jak robisz jajko w koszulce czy coś innego to możesz skazić sobie zawartość), poza tym gotowanie salmonellę zabija, a niestety także jak się z niemytymi jajkami coś robi, to trzeba ręce umyć. Podstawowe zasady higieny i okazuje się, że ludzie mają problem. W USA jaja myją i trzymają w lodówkach ale przez to mają niesamowicie krótki okres przydatności do spożycia. Zastanawia mnie jedno-debilne niektóre posty gazeta trzyma na forum, a niektóre, całkiem w porządku potrafią po jakimś czasie zniknąć, jakby czyścili forum udając "nowość" "artykułu" :P
  Poza tym to żadna afera. Afera i skandal to jest z jajami od Mizgiera-regularnie robi promocje, ładuje w wytłaczanki jaja, które mu Auchan zwrócił niesprzedane i ze zbukami daje jaja o wątpliwej świezości. Jak rozbijesz często zbuk z krwią i inne wynalazki. Jak ktoś kupi od Mizgiera jaja-zaopatrują m.in. Auchan-to najpierw sprawdzajcie w wodzie-jak staną słupka albo się podnoszą w wodzie to odnieście do reklamacji. Jak będzie kilka tysięcy reklamacji to Auchan im wypowie umowę i może wtedy się nauczą, że starych jaj się nie sprzedaje!

 • hubertous

  0

  A ja się przytrułem -_-

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX