Po pięciu latach zapłacisz połowę, po dziesięciu - ani grosza. Nowy pomysł na zmiany w podatku Belki

Oszczędzający długoterminowo powinni płacić niższy podatek od dochodów kapitałowych lub nawet być z niego całkiem zwolnieni - przekonuje Małgorzata Zaleska, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zdaniem prezes warszawskiej giełdy, osoba inwestująca przez 10 lat powinna być całkowicie zwolniona z podatku od wypracowanych zysków. Natomiast pięcioletni horyzont inwestycyjny powinien zapewniać redukcję tej daniny o połowę. Wiceminister rozwoju, Jerzy Kwieciński, uznał te propozycje za "warte rozważenia", ale też podkreślił, że trzeba policzyć krótko- i długoterminowe skutki budżetowe ewentualnej obniżki.

Przypomnijmy, że w lipcu Ministerstwo Rozwoju wystąpiło z propozycją idącą nawet dalej. Jednym z elementów ogłoszonego wtedy Planu Budowy Kapitału było obniżenie stawki opodatkowania dochodów kapitałowych z dzisiejszych z 19 proc. do 10 proc., o ile oszczędzającym jest osoba fizyczna, a inwestycja trwa dłużej niż 12 miesięcy.

;Inauguracja obchodow 25 lecia Gieldy Papierow Wartosciowych;Inauguracja obchodow 25 lecia Gieldy Papierow Wartosciowych Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Dziś z podatku od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki, zwolnione są świadczenia z niektórych produktów ochronno-inwestycyjnych. Nie płacą go też osoby oszczędzające na emeryturę w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), o ile spełnią warunku dotyczące minimalnego okresu oszczędzania i terminu wypłaty oszczędności. Te formy pomnażania kapitału nie są jednak zbyt popularne. Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego, w połowie roku instytucje finansowe prowadziły 868 tys. kont IKE i 614 tys. kont IKZE. To jednak głównie martwe rachunki. W pierwszym półroczu br. jakiekolwiek wpłaty odnotowano na mniej niż co czwartym IKE oraz mniej niż co szóstym IKZE.

Do 31. marca 2012 r. istniała jeszcze jedna możliwość, chętnie wykorzystywana przez banki i ich klientów. Przed ta datą podatek Belki naliczano, stosując ogólne zasady zaokrąglania - a więc podstawę opodatkowania i naliczony podatek zaokrąglano do pełnych złotych. Wystarczyło więc tak skonstruować lokatę lub rachunek, by jednorazowo wypłacać klientom nie więcej niż 2,49 zł odsetek - podatek od takiej kwoty wynosił zero. Jednak ordynacja podatkowa została znowelizowana i tę furtkę zamknięto. Obecnie zarówno podstawa opodatkowania jak i wysokość podatku są zaokrąglane do pełnego grosza w górę. Opodatkowane są więc nawet najdrobniejsze zyski.

Więcej o:
Komentarze (67)
Po pięciu latach zapłacisz połowę, po dziesięciu - ani grosza. Nowy pomysł na zmiany w podatku Belki
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 19 razy 17

  przez jakiś czas miałem rachunek, na którym 100% odsetek zabierał podatek Belki. Odsetki były naliczane codziennie i wynosiły trochę więcej niż jeden grosz, I ten grosz zabierał fiskus.

 • intransigent

  Oceniono 31 razy 11

  Podatek Belki? To ten, który Tusk obiecał zlikwidować, a zamiast niego zlikwidował jednodniowe lokaty?

 • arend_dickmann

  Oceniono 9 razy 9

  Najpierw obniżcie opodatkowanie pracy, bo ludzie nie mają nawet z czego odłożyć.

 • hotin

  Oceniono 34 razy 6

  Tusk obiecał jego likwidację,ale w/g GW to i tak winny jest PiS! Brawo za logikę redachtory z Czerskiej!

 • nepwk

  Oceniono 7 razy 5

  większości Polaków to nie obchodzi bo nie mają żadnych oszczędności, nawet takich na czarną godzine no bo z czego tu oszczędzić jak zarobki słabe a koszt życia pochłania cały dochód.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli państwo opodatkowuje konsumpcję na kilkanaście procent, a zyski od oszczędności na tyle samo, to znaczy, że nie ma ŻADNYCH priorytetów, a jedyny jego priorytet to ZAJEBAĆ ILE SIĘ DA. Czy rządzi Tusk, czy Kaczyński, czy kierowniczka przychodni, czy kierowniczka urzędu gminy.

 • wamal

  Oceniono 1 raz 1

  Z założenia- podatek to procent od dochodu/zysku. Dochód to przychód pomniejszony o koszty. Jeśli oprocentowanie przynosi 3 złote, a prowadzenie konta kosztuje 10 zł to nie ma zysku, czyli podatku nie powinno być "podatek Belki" jest haraczem od przychodu.

 • bi1234

  Oceniono 2 razy 0

  Aby niektórym zacietrzewionym dyskutantom poprawić pamięć przypomnę, że zniesienie podatku od zysków kapitałowych (potocznie zwanego podatkiem Belki) w swoich kampaniach przedwyborczych obiecywali kolejno:
  PIS przed wyborami w 2005 r. oraz PO przed wyborami w 2007 r.
  W obu przypadkach skończyło się na mamieniu wyborców.

 • globus_polski

  0

  Jak widzę choć raz kukiełka mogła sobie czymś pokierować

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX