Rekordowa liczba ukraińskich studentów na polskich uczelniach. To ponad połowa wszystkich obcokrajowców

Ponad połowa zagranicznych studentów na polskich uczelniach pochodzi z Ukrainy. Społeczność ukraińska w naszym kraju rozwija się w niespotykanym wcześniej tempie.

Liczba zagranicznych studentów chcących studiować na polskich uczelniach każdego roku rośnie i dziś obejmuje przedstawicieli 157 krajów. W 2006 roku łączna liczba zagranicznych studentów wynosiła nieco ponad 10 tys. osób. W bieżącym roku jest to już ponad 57 tys. Obcokrajowcy stanowią przeszło 4 proc. wszystkich studentów w polskich szkołach wyższych – podaje Business Ukraine magazine.

Coraz więcej ukraińskich studentów

Najwięcej żaków pochodzi z Ukrainy. To 30 589 osób, czyli 54 proc. wszystkich obcokrajowców uczących się w polskich szkołach wyższych. Druga najliczniejsza grupa zagranicznych studentów w Polsce pochodzi z Białorusi, stanowią oni 8 proc. ogółu.

To zdecydowana zmiana. Jeszcze w 2012 roku najwięcej zagranicznych studentów pochodziło z Tadżykistanu (18,9 proc.), Tajlandii (13,6 proc.) i Egiptu (7,7 proc.). Ukraińcy w tym czasie stanowili zaledwie 4,8 procent ogółu żaków w Polsce.

Zagraniczni studenci w Polsce najczęściej wybierają takie kierunki jak: zarządzanie (12,25 proc.), medycynę (11 proc.), stosunki międzynarodowe (8,81 proc.), turystykę i rekreację (7,15 proc.) oraz ekonomię (6,24 proc.).

Dobre studia w niskiej cenie

Jak zauważa Business Ukraine magazine, ten bezprecedensowy rozrost ukraińskiej społeczności akademickiej w Polsce jest efektem  niestabilnej sytuacji na wschodzie Ukrainy, ale także coraz lepszej reputacji polskiego szkolnictwa wyższego.

Magazyn przypomina, że polskie tradycje akademickie sięgają XIV wieku, kiedy powstała najstarsza polska uczelnia – Uniwersytet Jagielloński.

Polskie uczelnie są w pełni zintegrowane z wyższymi szkołami w Europie, przy czym koszty studiowania nad Wisłą są stosunkowo niskie. Wszystkie wiodące polskie uczelnie oferują programy w języku angielskim, zagraniczni studenci mogą uczyć się także w języku polskim.

Zobacz także WIDEO: "Studia o współczesnej Polsce w Wielkiej Brytanii to jest bardzo dobry pomysł" [SONDA]

Więcej o: