Pieniądze z 500 plus popłynęły poza Polskę? We wrześniu wydaliśmy rekordowo dużo na towary z zagranicy

Rafał Hirsch
Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego import do Polski we wrześniu pobił rekord wszech czasów. Przekroczył 67 miliardów złotych. Nasz eksport był minimalnie mniejszy i rekordu nie pobił

Poprzedni rekord wszech czasów był z października 2014 i wynosił 15,287 mld EUR. Teraz wg NBP mamy 15,512 mld EUR. Przeliczając to na złote: w październiku 2014 wydaliśmy na towary z zagranicy 64,28 mld PLN, teraz 67,09 mld PLN.

Import rośnie szybciej wtedy, kiedy mamy więcej pieniędzy do wydania. Kiedy możemy sobie pozwolić na większą konsumpcję, wtedy kupujemy więcej produktów krajowych, ale także więcej towarów importowanych. Polska gospodarka w tym roku rośnie głównie dzięki rosnącej konsumpcji, a ta z kolei rośnie w dużym stopniu dzięki rządowemu programowi 500 plus. W ciągu roku w ramach tego programu do gospodarstw domowych płynie blisko 20 miliardów złotych.  Można więc zaryzykować hipotezę, że za rekord w imporcie po części odpowiedzialny jest także ten program.

Licząc od początku roku najwięcej za granicą kupujemy z Niemiec i z Chin. Od naszych zachodnich sąsiadów od początku roku do końca sierpnia kupiliśmy towary za 117,4 mld PLN, a z Chin za 59,9 mld PLN.  

Więcej o: