Ogólnopolska awaria BGŻ BNP Paribas. Pieniądze znikały z kont klientów. [Aktualizacja]

Robert Kędzierski
Ostateczne połączenie banków BGŻ z BNP Paribas przynosi nieoczekiwane kłopoty części klientów. Niektórzy alarmują o pieniądzach znikających z kont i podwójnie zaksięgowanych operacjach.

Aktualizacja

Przedstawiciele BNP BGŻ Paribas poinformowali, że salda na kontach klientów zostały przywrócone do prawidłowych. W niektórych przypadkach nadal moga jednak występować problemy z dostępem do banku i jednostkowe błędy w księgowaniu środków. 

***

TVN24 BiS informuje, że wielu klientów BGŻ BNP Paribas odnotowuje zaskakujące ruchy na swoich kontach. Część osób twierdzi, że zniknęły im pieniądze, cześć stwierdza wielokrotne księgowanie tych samych operacji. 

Pomyślałem, że ktoś włamał mi się na konto, ale na infolinii usłyszałem, że bank ma problemy i mam czekać na to aż pieniądze wrócą na konto. Problem w tym, że nie wiadomo kiedy to się stanie, a mam firmę, pracowników i rachunki do zapłacenia.

- stwierdza jeden z klientów banku cytowany przez portal. Na profilu banku na Facebooku nie brak rozżalonych osób.

Czytaj też: Jednolity superpodatek jeszcze nie jest przesądzony. Decyzja rządu do końca roku

Spokojnie, to tylko awaria

Bank wydał już oświadczenie, w którym stwierdza, że kłopoty mają charakter przejściowy. Są związane z zastąpieniem jednego systemu informatycznego drugim i integracją danych. Klienci BGŻ BNP Paribas muszą uzbroić się w cierpliwość - pieniądze niesłusznie pobrane z kont wrócą na nie najszybciej, jak będzie to możliwe. 

W połowie września 2014 roku BNP Paribas przejął kontrolę nad Bankiem BGŻ. Bank kupił od Rabobanku 74,39 proc. akcji BGŻ, a po zakończeniu wezwania BNP Paribas będzie miał w sumie 88,64-90 proc. akcji BGŻ. Rabobank pozostanie akcjonariuszem BGŻ z pakietem ok. 10 proc. akcji. Łączne aktywa połączonych banków wyniosą 60 mld zł, co sprawi, że będzie to 7. największy bank w Polsce. Wartość portfela kredytowego wyniesie 45 mld zł, a saldo depozytów - 36 mld zł.

BGŻ ma ok. 400 placówek i ponad 1,1 mln klientów indywidualnych. Natomiast BNP Paribas Bank Polska ma 223 oddziały detaliczne, 27 centrów dedykowanych sektorowi MŚP oraz 9 centrów dla klientów bankowości korporacyjnej. Bank ma 375,5 tys. klientów indywidualnych.

Zobacz także WIDEO: Wchodzi w życie podatek bankowy. Pokazujemy, jak opodatkowane są banki w Europie