Pracownicy Almy nie dostają pensji. Jerzy Mazgaj pożegnał się z funkcją prezesa spółki

Jerzy Mazgaj nie jest już prezesem Alma Market. Jego miejsce zajął Rafał Dyląg. Tymczasem pracownicy Almy protestują, walcząc o zaległe wypłaty.

Mazgaj z fotela prezesa trafił do rady nadzorczej spółki. Jednocześnie nadal pozostaje głównym udziałowcem Alma Market, z 28,65 proc. akcji, które dają mu 48 proc. głosów w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Alma przeżywa bardzo poważne problemy. W trzecim kwartale 2016 roku spółka odnotowała stratę netto na poziomie 52,75 mln zł, przez cały rok do września włącznie strata netto sięgnęła ponad 65 mln zł. Alma właśnie wycofała się też z prognozy przychodów ze sprzedaży na poziomie 660 mln zł w 2016 r. Jeszcze w marcu zakładała, że przychody sięgną 900 mln zł.

Spółka zamyka nierentowne sklepy, w zeszłym tygodniu zapowiedziała kolejną falę zwolnień (383 osoby, we wrześniu z kolei zakomunikowała o zwolnieniach do 1321 osób).

Niestety, Alma zalega też z wypłatami pensji i odpraw. „W związku z długotrwałym oczekiwaniem na decyzję sądu dotyczącą rozpoznawanych łącznie wniosków: o otwarcie postępowania sanacyjnego oraz o ogłoszenie upadłości Alma Market SA i sytuacją finansową, w jakiej znalazła się Spółka, Spółka nie była w stanie zaspokoić świadczeń pracowniczych za październik 2016 r.” – napisała sieć we wtorkowym komunikacie. W poniedziałek obecni i byli pracownicy Almy protestowali pod siedzibą firmy w Krakowie.

- Dano nam wypowiedzenia z obietnicą na piśmie, że do 10 listopada dostaniemy wynagrodzenia, jak również miesięczną odprawę. W czwartek okazało się, że wszystkie opłaty zostały wstrzymane dla zamkniętych sklepów. Zostałam bez środków do życia – powiedziała w rozmowie z Polsat News jedna ze zwolnionych w krakowskiego marketu pracownic.

We wrześniu Alma złożyła wniosek o postępowanie sanacyjne - by ochronić ją przed wierzycielami. W październiku spółka zawnioskowała jednak o upadłość obejmującą likwidację majątku spółki. Także w październiku PKO Bank Polski wypowiedział Almie trzy umowy kredytowe, łącznie na kwotę 60,9 mln zł.

Alma zlikwidowała także niedawno sklep internetowy, a 2 grudnia zamknie program lojalnościowy Klub Konesera.

Niepokojące doniesienia na temat finansowej sytuacji Almy zaczęły do nas docierać kilka miesięcy temu. Spółka miała problemy w negocjacjach z dostawcami i bankami, czego efektem były pustoszejące półki w sklepach.

Akcje Almy kosztują teraz na giełdzie niewiele ponad 2 zł. Rok temu kurs Almy wynosił ok. 7,50 zł, na początku 2014 r. 36 zł, w 2007 r. dochodził do poziomu 150 zł za akcję.

kurs akcji Alma Marketkurs akcji Alma Market źródło: Investing.com

Nowy prezes Almy, Rafał Dyląg, pełnił wcześniej funkcję Prezesa Zarządu w spółkach: Apreo Fresh Sp. z o.o., Equus Fresh Sp. z o.o., Equus S.A., Equus Sp. z o.o. W latach 2005-2008 był Członkiem Zarządu Związku Prywatnych Przetwórców Mleka. Był też Dyrektorem Biura Komitetu Konkursowego Kraków 2022, którego zadaniem było przygotowanie kandydatury Krakowa jako organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022.

Więcej o: