400 km na godzinę pociągiem w Polsce? Morawiecki: rząd zaproponuje specjalny plan

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada plan rozwoju kolei dużych prędkości.Taki projekt przygotowuje już ministerstwo infrastruktury. Tylko że na razie na szybki rozwój szybkich kolei nas nie stać.

O to, czy w Polsce będą budowane koleje dużych prędkości w ramach Planu Odpowiedzialnego Rozwoju pytał poseł Jan Klawiter podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. gospodarki. Jak podaje PAP, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki odpowiedział, że w ministerstwie infrastruktury trwają prace nad projektem w tej sprawie. Zapowiedział też, że "pewien wariant" rozwoju szybkich kolei w naszym kraju poznamy do 2020 roku.

Teraz w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju nie ma zbyt wiele na ten temat. Pojawił się w nim jedynie jako element przykładowego programu "Luxtorpeda 2.0". Proponowaną aglomerację łódzko-warszawską miałaby połączyć właśnie szybka kolej. Takie pociągi pojawiają się też w rozważaniach o budowie Centralnego Portu Lotniczego.

Przykładowy program Planu Odpowiedzialnego RozwojuPrzykładowy program Planu Odpowiedzialnego Rozwoju źródło: ministerstwo rozwoju

Na razie na intensywny rozwój szybkiej kolei nas nie stać - co przyznaje Mateusz Morawiecki. "Przydałoby się, żebyśmy mieli szybsze koleje i w tym kierunku będziemy dążyć, aczkolwiek nie zapisaliśmy tego jako sztandarowy projekt, bo w ślad za tym musielibyśmy pokazać kilkadziesiąt miliardów na sfinansowanie. A tego dzisiaj nie mamy, bo przejęliśmy też pewną perspektywę, jeśli chodzi o unijne środki" - powiedział w Sejmie wicepremier.

Pociągi pasażerskie w Polsce jeżdżą obecnie z maksymalną dopuszczalną prędkością 200 kilometrów na godzinę, ale tylko na kilku odcinkach dłuższych tras, na których pozwala na to infrastruktura. Na większości tras pociągi rozpędzają się do maksymalnie 160 kilometrów na godzinę.

Więcej o: