Rodziny z 500 plus wydadzą na święta setki złotych więcej niż inni. Rozrzutność? Nie do końca...

Średnio polska rodzina na tegoroczne święta Bożego Narodzenia wyda 1475,80 zł - wynika z badania IBRiS. Jednak rodziny otrzymujące 500 zł na dziecko planują w te święta wydatki na poziomie średnio o 240 zł wyższym.

Na podstawie przeprowadzonych badań, IBRiS szacuje łączne wydatki gospodarstw domowych na tegoroczne święta na kwotę ponad 20 mld zł. To o ponad 8 proc. więcej niż w zeszłym roku. Przeciętna rodzina na organizację świąt ma wydać średnio 1476 zł.

IBRiS postanowił także wyodrębnić z badanej grupy beneficjentów rządowego programu Rodzina 500 plus. Wydatki tylko tej grupy instytut wylicza na blisko 4,8 mld zł, czyli średnio ok. 1715 zł na jedną rodzinę.

Gdyby z kolei z grupy wszystkich badanych wyodrębnić wyłącznie tych, którzy NIE korzystają z 500 plus, to średnio taka rodzina wyda na święta ok. 1414 zł. Innymi słowy, rodziny bez 500 plus, jak szacuje IBRiS, wydadzą na te święta o 300 zł mniej niż rodziny otrzymujące rządowe wsparcie.

Czyżby rodziny otrzymują 500 zł na dziecko były bardziej rozrzutne? Raczej nie w tym rzecz. Wytłumaczenie jest prozaiczne. – Musimy brać pod uwagę to, że są to liczniejsze rodziny niż ogólnopolska średnia dla gospodarstwa domowego. Dlatego to naturalne, że te gospodarstwa domowe muszą zabezpieczyć na święta więcej pieniędzy – tłumaczy Marcin Duma, prezes IBRiS. – Program wystartował w tym roku, więc nie ma danych porównawczych, niemniej aż 60 proc. tych osób zadeklarowało obecnie, że ich wydatki będą na porównywalnym do ubiegłorocznego poziomie - dodaje Duma. Kolejnych 18 proc. zbadanych beneficjentów 500 plus deklaruje niższe wydatki, a tylko 5 proc. wyższe niż rok temu.

Czytaj także: Święta w tym roku będą uboższe. Polacy planują wydać mniej

Więcej o: