Wielkie zwolnienia w Niemczech po aferze w Volkswagenie. 23 tys. ludzi na bruk

Niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen ogłosił właśnie, że w ciągu pięciu lat zlikwiduje 30 tys. miejsc pracy. Zwolnienia dotkną głównie niemieckie fabryki (23 tys. osób) i zostały uzgodnione wcześniej ze związkami zawodowymi. VW szacuje, że od 2020 roku uda mu się zaoszczędzić w ten sposób 3,7 mld dolarów rocznie.

Volkswagen szuka dodatkowych środków finansowych w związku z programem odszkodowań jakie musi wypłacić po skandalu dotyczącym manipulacji pomiarami toksyczności spalin przy 11 mln aut z silnikami Diesla. Niemcy na razie na pewno wypłacą za to odszkodowania w USA (dokładnie 16,5 mld dolarów).

Co z Europą? Volkswagen obecnie próbuje ratować się przed koniecznością wypłaty zadośćuczynienia europejskim właścicielom samochodów. Koncern wydał ostatnio nawet oświadczenie, w którym stwierdza, że nie fałszował wyników emisji spalin i nie złamał prawa. Całkiem więc możliwe, że uzyskanie odszkodowania od Volkswagena, np. w Polsce, będzie możliwe jedynie na drodze sądowej. W naszym kraju do pozwu zbiorowego przeciw Volkswagenowi przystąpiło jak do tej pory 50 osób.

610 tysięcy pracowników

Na całym świecie grupa Volkswagena zatrudnia ponad 610 tys. pracowników. Związki zawodowe zgodziły się na cięcia w zamian za obietnicę stworzenia w przyszłości nowych miejsc pracy, szczególnie podczas produkcji samochodów elektrycznych. Mają one powstawać głównie w niemieckich fabrykach. Przy projekcie pojazdów elektrycznych zatrudnienie ma znaleźć 9 tys. osób.

 

Więcej o:
Komentarze (35)
Masowe zwolnienia w Niemczech po aferze w Volkswagenie. 30 tys. ludzi na bruk
Zaloguj się
 • wrb.gazeta

  Oceniono 45 razy 21

  Europejscy konsumenci to "gorszy sort", o nasze prawa nikt nie dba, a w szczególności UE - ona dba głownie o prawa Rzeplińskiego, Kijowskiego i im podobnych

 • tematdnia

  Oceniono 11 razy 9

  nie na bruk. na utrzymanie panstwa. teraz przyjma do pracy wysoce wyksztalconych inzynierow zza morza. rowniez kwalifikowanych robotnikow.tylko za polowe stawki. Merkel wiedziala.

 • hmmm11

  Oceniono 2 razy 2

  I to jest powód dla którego wygrywają populiści !! Jeżeli pracownik robił swoją robotę i dostnie wypowiedzenie a prezesi dostają po parę mln euro odprawy .... I za parę lat zob ich w nowym koncernie

 • adrian_te

  Oceniono 2 razy 2

  Germanische wirtschaft. Czy któryś z prezesów zapłaci karę za złe zarządzanie i oszukiwanie konsumentów, czy karę poniosę tylko zwykli pracownicy?

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Volkswagen stanieje w Europie po tym jak zabrania sprzedawac VW i Audi w USA. Tak bylo z autami francuskimi jak zostaly permanentnie usuniete z USA w latach 80-tych.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Ta zaoszczędzona kasa to jak rozumiem na pozwy z hameryki.
  A Polakom co????
  Nic?
  To kupuję TDI-ka.

 • poljack

  Oceniono 1 raz 1

  23 tysiące poniesie karę za kilka osób widać gołym okiem kapitalistyczną sprawiedliwość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX