Ostatni dzień na złożenie oświadczenia FATCA. Kto musi to zrobić? Za spóźnienie blokada konta

Jeszcze tylko dziś niektórzy klienci banków i innych instytucji finansowych mogą złożyć tzw. oświadczenie FATCA. Instytucje przypominają o tym obowiązku na różne sposoby. Cała operacja jest bardzo prosta i trwa kilka chwil, niemniej nie warto jej zignorować.

W oświadczeniu FATCA jesteśmy pytani o to, czy jesteśmy rezydentami podatkowymi USA. Sprawa jest absurdalna, pewnie przynajmniej 99 proc. z nas nie ma z podatkami w USA nic wspólnego, niemniej sporo osób jest zmuszonych się co do tego określić.

Kto musi złożyć oświadczenie FATCA?

Obowiązek złożenia oświadczenia mają wszyscy klienci (indywidualni i firmowi) banków, SKOK-ów, towarzystw inwestycyjnych, domów maklerskich czy zakładów ubezpieczeń (tu chodzi wyłącznie o polisy inwestycyjne), którzy zawarli swoje umowy pomiędzy 1 lipca 2014 r. a 30 listopada 2015 r.

W przypadku klientów indywidualnych instytucje finansowe mogą odpuścić sobie (i to robią) zbieranie oświadczeń od klientów, którzy na dzień 1 grudnia 2015 r. na swoich rachunkach mieli nie więcej niż równowartość 50 tys. dolarów.

Ten limit 50 tys. dolarów nie dotyczy np. klientów biur maklerskich. Nie dotyczy też klientów instytucjonalnych, ale tutaj samo oświadczenie jest już bardziej skomplikowane.

Co grozi za brak oświadczenia?

Instytucje finansowe mają obowiązek poinformowania klientów od konieczności złożenia oświadczenia FATCA. Od kilku miesięcy przypominają o tej powinności listownie, w systemie bankowości internetowej, a nawet telefonicznie.

Jest niewielkie prawdopodobieństwo, że ktoś, kto powinien złożyć oświadczenie, nie został należycie poinformowany. Jeśli nie przypominasz sobie, abyś otrzymał od swojego banku sygnał o konieczności złożenia oświadczenia, albo nie widzisz takiej informacji w systemie bankowości internetowej - zapewne sprawa cię nie dotyczy, więc bank nie zawracał ci głowy. Niemniej, jeśli chcesz być pewny, że dopełniłeś obowiązku – możesz skontaktować się z tą instytucją i zapytać, czy nie powinieneś złożyć oświadczenia FATCA.

Przy braku złożonego oświadczenia do 30 listopada br., bank ma obowiązek zablokować rachunek klienta. Nie będzie możliwa wypłata środków ani żadne operacje. Blokada zostanie cofnięta po złożeniu oświadczenia. Banki zapewniają, że robiąc to w systemie internetowym konto zostanie odblokowane od razu. Formalnie mają na to jednak 3 dni robocze.

Jak złożyć oświadczenie?

Instytucje finansowe mają obowiązek zebrać od klientów oświadczenia FATCA, i robią to na różne sposoby – w oddziałach, w systemie internetowym, telefonicznie, listownie (z kopertą zwrotną, już z uiszczoną opłatą pocztową).

Kwestionariusz to dosłownie kilka pól, nic trudnego.

Oświadczenie FATCAOświadczenie FATCA źródło: Credit Agricole

W systemie bankowości internetowej to zwykle kwestia dosłownie kilku klików.

oświadczenie FATCAoświadczenie FATCA źródło: Alior Bank

Oświadczenie FATCA musisz złożyć w każdej instytucji, która Cię o to poprosi. Jeśli masz wspólny rachunek z żoną/mężem, deklarację musicie wypełnić oboje. Pełnomocnictwo do rachunku nie wymaga składania oświadczenia.

Po co całe to zamieszanie?

Amerykański Kongres postanowił uszczelnić swój system podatkowy poprzez wyłapanie obywateli, którzy ukrywają dochody utrzymując swoje pieniądze poza granicami USA. W tym celu Amerykanie podpisali mnóstwo umów z poszczególnymi krajami, w tym z Polską. Od tego momentu instytucje finansowe w Polsce muszą pytać klientów, czy przypadkiem nie mają zobowiązań wobec fiskusa za oceanem.

Żeby było jeszcze zabawniej, w Polsce regulacja FATCA została wdrożona z opóźnieniem - powinna być wdrożona przed 30 czerwca 2014 r., ale weszła w życie dopiero z dniem 1 grudnia 2015 r. Dlatego powstała pewna szczególna grupa klientów – tych, którzy swoje konta założyli między lipcem 2014 a listopadem 2015 – którzy powinni podlegać weryfikacji pod kątem rezydencji podatkowej w USA, ale nie było ku temu podstawy prawnej. Stąd teraz zamęt z oświadczeniami od tych klientów.

Od grudnia 2015 r. już przy zakładaniu konta w banku (czy podpisywaniu umowy np. z towarzystwem inwestycyjnym) klienci są proszeni o złożenie oświadczenia FATCA – to więc zdecydowanie mniejsza uciążliwość.

W przypadku rachunków otwartych przez 1 lipca 2014 r. nie ma obowiązku składania oświadczenia FATCA. Identyfikacja statusu podatkowego następuje tu w oparciu o informacje, którymi dysponują instytucje finansowe. Mogły skontaktować się natomiast z niektórymi klientami, co do których statusu podatkowego miały wątpliwość.

Kto jest rezydentem podatkowym USA?

Obowiązki podatkowe w Stanach Zjednoczonych mają nie tylko obywatele kraju, ale także stali rezydenci, posiadacze „zielonej karty” czy osoby, które w Stanach przebywały przez określony czas (minimum 31 dni w bieżącym roku i przynajmniej 183 w bieżącym i dwóch poprzednich).

Więcej o: