Szef Solidarności po zwolnieniu szefa związku z radiowej Trójki: pracodawcy w Polsce wyrzucili z pracy tysiące związkowców

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność", na łamach Tygodnika Solidarność pisze "zwolnienie za działalność związkową jest niedopuszczalne i zasługuje na zdecydowaną reakcję". Wszystko w kontekście zwolnienia dziennikarza ekonomicznego Pawła Sołtysa, szefa Związku Zawodowego Dziennikarzy Trójki i Dwójki.

- Za działalność związkową nieprzerwanie przez ostatnie lata pracodawcy dyskryminowali, szykanowali i oczywiście wyrzucali z pracy setki, a nawet tysiące związkowców. I to trwa nadal – pisze Duda. Na Twitterze zaapelował do mediów: "Może przypadek Pawła Sołtysa otworzy dziennikarzom oczy!".

Paweł Sołtys, szef Związku Zawodowego Dziennikarzy Trójki i Dwójki, został zwolniony z Polskiego Radia w poniedziałek.

Czytaj więcej: Dziennikarz i szef związku zawodowego dyscyplinarnie zwolniony z "Trójki". Za "nękanie" władz radia 

- Mam nadzieję że Związek Zawodowy Dziennikarzy Trójki i Dwójki stanie na wysokości zadania i wywiąże się ze swoich statutowych obowiązków wobec swojego przewodniczącego. Tak samo jak NSZZ „Solidarność” od lat broni swoich działaczy, często organizując w ich obronie pikiety i manifestacje.

- Decyzję władz spółki o dyscyplinarnym zwolnieniu Pawła Sołtysa uważamy za bezprawną. Odbieramy ten ruch jako gwałtowne zaostrzenie i tak poważnego kryzysu w Polskim Radiu – pisze w oświadczeniu Zarząd Związku Zawodowego Trójki i Dwójki.

 

Jednocześnie Piotr Duda przypomina wiele innych przykładów zwolnionych związkowców. - Marek Adamski z Człuchowskiego Radpolu, Ryszard Rewiński z WZPOW w Kwidzynie, Paweł Bednarek z Leroy Merlin, Justyna Chrapowicz z LIDL-a, Andrzej Magdziarz z Twinnig w Swarzędzu, to tylko niektórzy z długiej listy szefów organizacji zakładowych NSZZ „Solidarność” zwolnionych za działalność związkową. Tu warto też przypomnieć wyprowadzenie pracowników mediów publicznych – głównie związkowców z „Solidarności” - do spółki Leasing Team. W tych przypadkach zabrakło tak zdecydowanej reakcji dziennikarzy – pisze Duda.

Zobacz też: Anna Walentynowicz, Lech Kaczyński i Jan Paweł II. PiS o autorytetach na zjeździe 'Solidarności'

Więcej o:
Komentarze (298)
Szef Solidarności po zwolnieniu szefa związku z radiowej Trójki: pracodawcy w Polsce wyrzucili z pracy tysiące związkowców
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 91 razy 87

  byłem w kołobrzegu i obsługa udzieliła mi informacji że szef kacperka aktualnie nie rezyduje w bałtyku bo podobno pracuje tylko gdzie ?????

 • wlodeek

  Oceniono 38 razy 36

  Co za czasy! Zomowiec szefem Solidarności, stalinowiec prokuratorem, rosyjski szpieg szefem wojska, watykański namiestnik prezydentem! Koniec świata!

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 39 razy 35

  duda przyjdzi czas ze pis i ciebie wydyma

 • minkat

  Oceniono 30 razy 28

  znaczy "sami sobie jestescie winn dziennikarze"? czy ten Du*a jest spokrewniony z tym drugim?

 • joasia.bar

  Oceniono 29 razy 27

  Już niedługo PIS przejmie sady i żaden sedzia nie odważy się przywrócić tego pana do pracy.

 • kuvidar

  Oceniono 27 razy 25

  Związkowiec Duda jest pisowskim pachołkiem. Poprzedni rząd PO był prawie co miesiąc atakowany manifestacjami górników na ulicach Warszawy gdy w górnictwie nic takiego złego się nie działo. Obecnie dla 11 tyś. górników grozi utrata pracy w związku z "wyciszaniem" kopalń i nic się nie dzieje górnicy siedzą cicho jak mysz pod miotłą. Poprzednie tak burzliwe demonstracje górników i rolników z traktorami na ulicach stolicy były organizowane na polecenie PiS.

 • kraken1981

  Oceniono 22 razy 22

  No to Panie Przewodniczący wywiązuj się Pan ze swoich obowiązków (bycie Przewodniczącym "S" to nie tylko wożenie tyłka za darmochę po hotelach i czochranie pieska w apartamencie).
  Ciekawe czy nasz Pan jaja i postawisz się reżimowi ? Na razie słabo Ci idzie - może spróbuj na stojąco nie na kolanach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX