Fatalny miesiąc dla złota. Najgorszy od prawie 3,5 roku

W listopadzie złoto zanotowało największą miesięczną przecenę od czerwca 2013 roku. Także dziś kruszec traci na wartości.

Listopad był jak dotąd najgorszym miesiącem notowań złota od niemal 3,5 roku. Złoto, podobnie jak inne metale szlachetne, dołuje z powodu umocnienia dolara, rosnących kursów akcji i rentowności obligacji skarbowych w USA. Rośnie też apetyt na bardziej ryzykowne aktywa.

W środę Arabia Saudyjska, jako lider kartelu OPEC, przeforsowała ograniczenie limitów wydobycia surowca. W reakcji na tę informację ceny ropy skoczyły o ponad 7 proc.

Czytaj więcej na ten temat: OPEC dogadał się w Wiedniu. Drożeje ropa. Czarna owca wyrzucona za burtę

Dostarczyło to impulsu do popytu na aktywa uznawane za ryzykowne, a zainteresowanie złotem spadło. Kurs spadał na zamknięciu środowej sesji na giełdzie nowojorskiej o 1,4 proc.do 1173,90 dol. za uncję.

Listopad złoto zaczęło z pułapu 1276 dolarów za uncję. Impulsów do wzrostów dostarczyły amerykańskie wybory prezydenckie, w których zwyciężył Donald Trump. Kurs złota sięgnął nawet 1337 dol., zyskując niemal 5 proc. wobec początku miesiąca. Potem jednak inwestorzy uznali, że wybór kontrowersyjnego kandydata to całkiem niezła wiadomość dla gospodarki.

Notowania złotaNotowania złota źródło: stooq.pl

W ciągu listopadzie cena kruszcu obniżyła się o ponad 8 proc. To największa miesięczna przecena od czerwca 2013 roku. Fundusze ETF oparte na złocie zanotowały najsilniejszy odpływ w skali czterech tygodni, licząc od lipca 2013 r.

 

 

 

Więcej o: