Od przyszłego roku leków na katar i przeziębienie nie kupisz bez recepty. Rząd walczy z narkomanią

Robert Kędzierski
Rząd zdecydował, że od 2017 roku wycofuje z obrotu najsilniejsze leki na katar i przeziębienie. Uniemożliwi też przesyłanie wszelkich leków za pomocą Paczkomatów.

Za sprawą nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii już od 1 stycznia przyszłego roku z aptek znikną najsilniejsze leki na katar i przeziębienie. Nie wszystkie - jedyne te, które zawierają duże dawki 720 mg pseudoefedryny, kodeiny i  dekstrometorfanu (odpowiednio 820, 150 i 360 mg). 

Narkotyk z tabletki

Polskie władze postanowiły zareagować na proceder hurtowego wykupywania specyfików na przeziębienie, które później wykorzystywano do produkcji narkotyków. Rzeczpospolita wyjaśnia, że rekordowa apteka sprzedała w ciągu roku...blisko milion opakowań określonego leku na katar. 

Pseudoefedryna obecna w leku jest przekształcana w narkotyk, albo spożywana w połączeniu z alkoholem. 

Nieuczciwi aptekarze na cenzurowanym

W zeszłym roku sąd aptekarski zajął się sprawą jednej z z aptek, która w ciągu 18 miesięcy sprzedała ok. ok. 900 tys. opakowań, po kilkadziesiąt opakowań w transakcji.

To jednoznacznie wskazuje na pozaterapeutyczny zamiar ich użycia przez nabywców, co stanowiło powstanie przesłanki zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego, z czym Strona, posiadająca stosowną wiedzę medyczną, musiała się liczyć

- napisał sąd aptekarski w uzasadnieniu orzeczenia wyroku wykluczającego z zawodu na dwa lata nieuczciwego aptekarza. 

Czytaj też: Koncerny farmaceutyczne się obłowią? Idą zmiany. 

W USA by zakupić lek zawierający tę substancję należy przedstawić dokument tożsamości i jeszcze zgodzić się na zapisanie informacji o zakupie w specjalnej bazie danych. Istnieje bowiem miesięczny limit zakupu leków z psedoefedryną przez pojedynczego klienta apteki. Z bronią jest łatwiej - zarejestrować się jako jej nabywca trzeba tylko w kilkunastu stanach.

Leków nie odbierzesz w Paczkomacie

Ograniczenie dostępności środków na katar nie jest jedyne, z którym muszą liczyć się konsumenci. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję zabraniającą przesyłania leków za pomocą Paczkomatów. 

„Paczkomaty są metalowymi skrzynkami montowanymi na zewnątrz budynków. [...] Temperatura panująca wewnątrz paczkomatu [...] zimą może spadać poniżej 0 st. C, a latem może wzrastać powyżej 30 st. C. Zmiany temperatur uzależnione są od pory roku i wahania są bardzo duże [...] co przy niskich bądź wysokich temperaturach stwarza zagrożenia zmiany jakości produktu leczniczego, utraty jego właściwości i co najmniej zagrożenie utraty zdrowia przez pacjentów spożywających takie leki”

- wyjaśnia w swojej decyzji GIF cytowanej przez Gazetę Prawną.

Leków w ogóle nie kupisz przez internet?

Decyzja Inspektoratu nie jest ostateczna, otwiera jednak drogę do ograniczeń. Moze być też powodem zakwestionowania pozostałych sposobów przesyłania leków. Portal Prokonsumencki.pl zwraca uwagę na to, że ich transport za pomocą poczty lub firm kurierskich również może wiązać się z ryzykiem. Nie ma bowiem pewności w jakich warunkach leki są przechowywane i przewożone. Przy dużych mrozach i upałach utrzymanie odpowiedniej temperatury w zwykłym pojeździe lub magazynie może być znacznie utrudnione.

Zamawianie leków w internecie być może zostanie ograniczone. Transport byłby możliwy tylko "po uprzednim spełnieniu wymogów zawartych w przepisach,do czego niezbędne będzie zawarcie szczególnej umowy z przewoźnikiem na przewóz leków" - wyjaśnia portal. 

Więcej o: