Gwałtownie kurczy się liczba komorników. Boją się zmian, które szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości

Komornicy rezygnują z zawodu, bo Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje ustawę, która znacząco zmieni obecny sposób ich działania.

Zdaniem Rafała Fronczka, prezesa Krajowej Rady Komorniczej zmiany są na tyle daleko idące, że mogą odstraszać część komorników.

"Tylko od kwietnia 50 komorników wpisało się na listę adwokatów, którzy nie wykonują swojego zawodu. Na razie nie rezygnując jednak z prowadzenia egzekucji" – mówi w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

Komornik sam się nagra na kamerę

W projekcie ustawy zapisany jest nowy obowiązek nagrywania wszystkich czynności komornika na kamerę. Ma to zapobiec nieprawidłowościom w pracy komorników, o których często pisały media. Prezes Krajowej Rady Komorniczej uważa, że nagrywanie eksmisji będzie z korzyścią dla komorników, ale już w przypadku drobnych czynności, jak przeprowadzanie wywiadu wśród sąsiadów dłużnika, będzie uciążliwe i utrudni pracę. Wiąże się to też z koniecznością zatrudnienia dodatkowej osoby, która będzie wszystko nagrywała. Nagrania będą mogły być dowodem w sądzie.

Rejonizacja i limity

Dziś kancelaria komornicza może przyjmować zlecenia z terenu całego kraju, po zmianach będzie obowiązywała rejonizacja  ograniczona do terenu apelacji oraz limit - maksymalnie 5 tysięcy spraw.

Projekt zwiększa nadzór nad komornikami ze strony ministra w ten sposób, że będzie on mógł w ramach postępowania administracyjnego podejmować działania prowadzące do zawieszenia, a nawet usunięcia komornika ze stanowiska, "jeśli rażące naruszenie prawa może stwarzać zagrożenie dla porządku prawnego, interesu pokrzywdzonych".

Zwiększą się też uprawnienia Sądu nad komornikami. Sędzia SR będzie mógł odsunąć od czynności komornika nawet na 30 dni.

Komornik mniej zarobi?

Pomimo zapowiedzi ministerstwo nie zdecydowało się na "upaństwowienie" komorników i zrobienia z nich urzędników. W projekcie pozostawiono obecny model, w którym komornik prowadzi swoją działalność gospodarczą. Nie da się wykluczyć, że jeśli zmiany doprowadzą do zmniejszenia opłacalności prowadzenia takich kancelarii, w efekcie poskutkują zmniejszeniem ilości komorników.

W 2015 r. do 1500 komorników wpłynęło 8 mln spraw, a postępowaniach egzekucyjnych udało się odzyskać od dłużników ponad 9,1 mld zł.

Ustawa wprowadzająca zmiany trafiła do uzgodnień międzyresortowych.

 

 

Więcej o: