Gwałtownie kurczy się liczba komorników. Boją się zmian, które szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości

Komornicy rezygnują z zawodu, bo Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje ustawę, która znacząco zmieni obecny sposób ich działania.

Zdaniem Rafała Fronczka, prezesa Krajowej Rady Komorniczej zmiany są na tyle daleko idące, że mogą odstraszać część komorników.

"Tylko od kwietnia 50 komorników wpisało się na listę adwokatów, którzy nie wykonują swojego zawodu. Na razie nie rezygnując jednak z prowadzenia egzekucji" – mówi w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

Komornik sam się nagra na kamerę

W projekcie ustawy zapisany jest nowy obowiązek nagrywania wszystkich czynności komornika na kamerę. Ma to zapobiec nieprawidłowościom w pracy komorników, o których często pisały media. Prezes Krajowej Rady Komorniczej uważa, że nagrywanie eksmisji będzie z korzyścią dla komorników, ale już w przypadku drobnych czynności, jak przeprowadzanie wywiadu wśród sąsiadów dłużnika, będzie uciążliwe i utrudni pracę. Wiąże się to też z koniecznością zatrudnienia dodatkowej osoby, która będzie wszystko nagrywała. Nagrania będą mogły być dowodem w sądzie.

Rejonizacja i limity

Dziś kancelaria komornicza może przyjmować zlecenia z terenu całego kraju, po zmianach będzie obowiązywała rejonizacja  ograniczona do terenu apelacji oraz limit - maksymalnie 5 tysięcy spraw.

Projekt zwiększa nadzór nad komornikami ze strony ministra w ten sposób, że będzie on mógł w ramach postępowania administracyjnego podejmować działania prowadzące do zawieszenia, a nawet usunięcia komornika ze stanowiska, "jeśli rażące naruszenie prawa może stwarzać zagrożenie dla porządku prawnego, interesu pokrzywdzonych".

Zwiększą się też uprawnienia Sądu nad komornikami. Sędzia SR będzie mógł odsunąć od czynności komornika nawet na 30 dni.

Komornik mniej zarobi?

Pomimo zapowiedzi ministerstwo nie zdecydowało się na "upaństwowienie" komorników i zrobienia z nich urzędników. W projekcie pozostawiono obecny model, w którym komornik prowadzi swoją działalność gospodarczą. Nie da się wykluczyć, że jeśli zmiany doprowadzą do zmniejszenia opłacalności prowadzenia takich kancelarii, w efekcie poskutkują zmniejszeniem ilości komorników.

W 2015 r. do 1500 komorników wpłynęło 8 mln spraw, a postępowaniach egzekucyjnych udało się odzyskać od dłużników ponad 9,1 mld zł.

Ustawa wprowadzająca zmiany trafiła do uzgodnień międzyresortowych.

 

 

Więcej o:
Komentarze (104)
Gwałtownie kurczy się liczba komorników. Boją się zmian, które szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości
Zaloguj się
 • zul_swidnicki

  Oceniono 67 razy 49

  Trzeba przyznać uczciwie, że komornicy długo i sumiennie pracowali na swoją opinię. Fakt iż komornik nie kojarzy się z osobą egzekwującą wyrok sądu w imieniu Rzeczpospolitej tylko z bezwzględnym łupieżcą i ciemiężycielem wdów i sierot jest konsekwencją zachowań samych komorników. Fałszywie pojęta solidarność zawodowa i bezwzględność w ściąganiu swoich kosztów teraz właśnie zaprocentowała w projekcie zmian o komornikach i egzekucji. No to na zdrowie!

 • smokey25

  Oceniono 39 razy 27

  Zastanówmy się, czego komornicy się tak na prawdę boją? O swoją pracę, czy może o to, że ustawa ukróci ich bandyckie procedery, gdzie sprzedawali majątek ludzi po wielokrotnie zaniżonych cenach...

 • 1234qwerty

  Oceniono 6 razy 6

  Ci co się dorobili ciężkich majątków min. na szpitalnych długach to mają to wszystko głęboko w dopie.

 • karasek432

  Oceniono 9 razy 5

  Najlepiej działać jak mafia bez kamer i ponad prawem a najważniejsze ile dla siebie.

 • kocurxtr

  Oceniono 6 razy 4

  "jeśli rażące naruszenie prawa może stwarzać zagrożenie dla porządku prawnego"

  a może odsunąć w takim razie w trybie pilnym PiS od władzy ?

 • jakis_gosc01

  Oceniono 3 razy 3

  Jej, "biedni" komornicy, bo nie będą już mogli tak łatwo kombinować i kraść. Komornicy w Polsce, to dosłownie mafia i bardzo dobrze, że w końcu się za nich biorą.

 • xsawer

  Oceniono 5 razy 3

  "obowiązek nagrywania wszystkich czynności komornika na kamerę"
  -Droga Madziu, można nagrać kamerą na kartę, płytę, taśmę..., ale nie na kamerę.

 • Zibi Driver

  Oceniono 2 razy 2

  Powinno Państwo zlikwidować handel długami ; Ci złodzieje zarabiają krocie i ciekawe ile odprowadzają podatku ' Putin zlikwidował w Rosji handel długami...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX