Rekordowa imigracja do Wielkiej Brytanii. Ale Theresa May bardzo chce to przystopować

Aż 650 tys. imigrantów przybyło do Wlk. Brytanii od lipca 2015 do czerwca 2016 r. (czyli głównie przed referendum ws. Brexitu). To najwyższy odczyt w historii - informuje Office for National Statistics, brytyjski urząd statystyczny. Także rekordowo duży był napływ osób z wewnątrz Unii Europejskiej.

Migracja netto, czyli różnica między liczbą osób, które trafiły do Wlk. Brytanii i tych, którzy stamtąd wyemigrowali, wyniosła 335 tys. To trzykrotnie więcej, niż wynosi cel rządu (zejść poniżej 100 tys.).

Statystycy nie mają wątpliwości – wpływ na to miała bardzo duża imigracja na Wyspy, aż 650 tys. osób (choć de facto to tylko o 11 tys. osób mniej niż rok wcześniej). Rekordowo wysoki był napływ osób z innych krajów unijnych – aż 284 tys. Tylko o 5 tys. osób więcej trafiło do Wlk. Brytanii spoza Unii.

.. źródło: ONS

Rośnie liczba imigrantów np. z Hiszpanii czy Włoch, gdzie rynek pracy nie oszczędza obywateli. Najczęściej na Wyspy przybywali Rumuni – stanowiąc jedną dziesiątą wszystkich imigrantów. Pierwszą piątkę największych nacji imigrujących w 2015 r. za kanał La Manche uzupełniają Chińczycy, Polacy, Hindusi i Hiszpanie. Ponadto zauważalny był wzrost liczby uchodźców i azylantów.

.. źródło: ONS

Po czerwcowym referendum Theresa May zapowiadała większą kontrolę nad imigracją. Mocno walczy, żeby w migracji netto zejść do poziomu „dziesiątek tysięcy”. Amber Rudd, minister spraw wewnętrznych Wlk. Brytanii, zapowiedziała m.in. wprowadzenie systemu zezwoleń na pracę.

Czytaj więcej: Koniec prostej emigracji zarobkowej dla Polaków? Londyn chce zezwoleń na pracę dla obywateli UE 

 

Więcej o: