Lufthansa i GE zainwestują setki milionów euro w Środzie Śląskiej. Wicepremier Morawiecki potwierdza

Robert Kędzierski
Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji potwierdził ważną dla Polski inwestycję. Spółka Xeos zainwestuje w Środzie Śląskiej 250 milionów euro. Powstanie tam fabryka serwisująca silniki lotnicze dla samolotów niemieckiej Lufthansy.

Xeos, spółka należąca do Lufthansy i General Electric zainwestuje w Polsce 250 milionów euro - potwierdził na dzisiejszej konferencji wicepremier i minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Minister zapowiedział, że w polskiej firmie będzie serwisowany silnik przyszłości, silnik, który jeszcze nie powstał. Stwierdził, że ta inwestycja jest "inwestycją na 130 lat". 

Chciałem podkreślić, że jest to dla nas symboliczny moment. Dwie wielkie korporacje, Lufthansa i GE, zdecydowały się uplasować ten supernowoczesny obiekt właśnie w Polsce. Dla nas jest to potwierdzenie, że strategia, którą rząd pani Szydło wytyczył [...] przynosi owoce. [...] Bardzo się cieszę, że inwestorzy wybrali Polskę. Konkurowaliśmy z wieloma krajami i kontynentami. To świadczy o zaufaniu dla naszej stabilności

- stwierdził wicepremier Morawiecki na konferencji prasowej. 

Czytaj też: Minister Morawiecki mylił się w sprawie PKB wielokrotnie. 

Inwestycja powstanie w Środzie Śląskiej, na terenach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Xeos stworzy w niej specjalistyczną fabrykę zajmującą się serwisowaniem silników lotniczych. Obsługą napraw zajmie się spółka Central European Engine - spółka należąca do LOT-u (51 procent udziałów) i General Electric. 

"Główne przeznaczenie zakładu to serwisowanie silników typu Genx-2B, a w kolejnych latach również typu GE9x. Aktualnie w komercyjnym użyciu przez 18 operatorów lotniczych na całym świecie jest prawie 500 silników Genx-2B. Silniki GE9x, które będą trafiały do zakładu od 2021 r. będą najnowocześniejszymi silnikami na świecie w swojej klasie" - podał resort cytowany przez PAP.

Fabryka ma zatrudnić ok. 500 osób i przynosić lokalnemu samorządowi ok. 2 mln złotych przychodów rocznie. Planowana jest współpraca z Politechniką Wrocławską oraz lokalnymi szkołami technicznymi.

Tereny inwestycyjne w ZłotoryiTereny inwestycyjne w Złotoryi LSSE

Morawiecki potrzebuje sukcesu

Inwestycja w Środzie Śląskiej jest kolejną, którą wicepremier Mateusz Morawiecki może dopisać do listy swoich sukcesów. W maju ogłosił, że w Jaworze na Dolnym Śląsku powstanie fabryka produkująca silniki do samochodów Mercedesa, której właścicielem jest Daimler. 

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna działa od roku 1997. Składa się na nią 760 ha gruntów inwestycyjnych zlokalizowanych w 21 podstrefach. Wśród inwestorów LSSE znajdują się m.in.: Jaguar-Land Rover, BASF, CCC, Hormann, Atlas i Eurowag. 

Zobacz też:  Ekspert: Polska potrzebuje strategii dot. lotnisk, LOT-u i przemysłu lotniczego

Więcej o: