Blisko połowa firm planuje podwyżki pensji. Już od stycznia. O ile więcej w kieszeni?

Robert Kędzierski
Instytut Badawczy Randstad opublikował badania, z których wynika, że aż 44 procent badanych firm planuje podnieść pensje swoim pracownikom. Instytut twierdzi, że w ośmioletniej historii badań nie odnotował jeszcze takiego wyniku.

Wynagrodzenia mogą wzrosnąć już od stycznia, bo końcówka roku sprzyja tego typu decyzjom. 

Te 44 proc. to najwyższy zanotowany w ośmioletniej historii badania wynik - o 19 pkt. proc. więcej niż w poprzednim kwartale i o 9 pkt. proc. więcej niż rok temu. Z drugiej strony, 32 proc. firm przewiduje zwiększanie zatrudnienia, co oznacza spadek liczby wskazań o 5 pkt. proc. wobec poprzedniego kwartału - poinformował w poniedziałek Instytut Badawczy Randstad.

Rekordowo dużo pracodawców zamierza podnosić pensjeRekordowo dużo pracodawców zamierza podnosić pensje Fot. Randstad

Czytaj też: Będzie więcej pracy dla Polaków. Przez tę inwestycję. 

Podwyżki w małych miastach

Monika Hryniszyn, przedstawicielka zarządu Randstad, w rozmowie z PAP przyznała, że zmiany dotkną nie tylko mieszkańców dużych aglomeracji, ale i pracujących w małych miastach, a także na wsi. Podwyżki pensji planuje 55 procent firm przemysłowych, 48 procent firm usługowych i 43 procent firm związanych z usługami dla biznesu. 

Ponadto 55 procent badanych firm rozumie konieczność podniesienia pensji, która ma dotyczyć "9 na 10 pracowników". 

Niewiele więcej w kieszeni

Niezbyt dobrą wiadomością jest realna kwota podwyżki. 26 proc. prezesów i właścicieli przedsiębiorstw przewiduje skok płac pracowników o 2-4 proc., 21 proc. - o mniej niż 2 proc., a 20 proc. - o 4-7 proc. Na podstawie tych deklaracji "można więc ocenić, że średni poziom podwyżek będzie wynosił ok. 5 proc." - czytamy w komunikacie Randstad. 

Ostrożnie z zatrudnianiem

Według badań maleje liczba pracodawców planujących zwiększenie zatrudnienia. Taki krok przewiduje 32 procent firm. 9 procent chce zwalniać. Według Moniki Hryniszyn oznacza to, że pracodawcy wolą doceniać pracowników, których już pozyskali. 

Więcej o: