Producent Wiedźmina zyskuje na wartości szybciej niż Facebook. Podbija rynek

Rynkowa wartość CD Projekt, producenta gier z serii Wiedźmin, przebiła już poziom 5 mld zł. Polska spółka rośnie w znacznie szybszym tempie niż Facebook.

Ostatnie dni są szczególnie udane dla CD Projekt. Spółka bardzo moc no zyskuje na wartości – w ciągu ostatnich 10 dni o ponad 33 proc., przebijając poziom 50 zł za akcję. Rynkowa wycena spółki przekroczyła już poziom 5 mld zł.

wartość rynkowa CD Projektwartość rynkowa CD Projekt źródło: stooq.pl

 

Kurs akcji CD ProjektKurs akcji CD Projekt site: stooq.pl

Pod względem kapitalizacji CD Projekt przebija już najmniejsze spółki z WIG20.

Ale także spojrzenie na wyniki CD Projekt z dalszej perspektywy robi wrażenie. Warszawska spółka zyskuje na wartości szybciej niż Facebook. W ciągu ostatnich 3 lat jej giełdowa cena urosła o 231 proc., przy tym wyniku 142 proc. internetowego giganta wygląda doprawdy mizernie.

kurs akcji Facebooka i CD Projektkurs akcji Facebooka i CD Projekt źródło: stooq.pl

Świetlana przyszłość?

Pod koniec listopada kurs producenta gier podskoczył po rekomendacji kupna wydanej przez analityków Domu Maklerskiego Trigon. Zwrócili oni uwagę, że na etapie ostatnich testów komputerowa gra karciana "Gwint", która może okazać się hitem. Sukcesem może okazać się także nowa gra "Cyberpunk 2077" (premiera prawdopodobnie w 2018 r.), nadal świetnie sprzedają się gry z serii „Wiedźmin”.

Kilka dni później akcjonariusze spółki zdecydowali, że przeznaczą nawet do 250 mln zł na program skupu akcji własnych celem ich umorzenia. Wprowadzili także zmiany w statucie, które mają skutecznie obronić spółkę przed wrogim przejęciem. To również podbiło giełdowy kurs.

CD Projekt zapisał w statucie, że żaden akcjonariusz, o ile nie ma większości akcji spółki, nie może mieć podczas Walnych Zgromadzeń ponad 20 proc. głosów. „Proponowane zapisy Statutu powodują istotne zmniejszenie ryzyka chaosu i ewentualnej konfrontacji w akcjonariacie Spółki, w przypadku gdy cele nowego inwestora byłyby rozbieżne z dotychczasową wizją i strategią rozwoju” – czytamy w uchwale z Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Akcjonariat spółki jest bardzo rozproszony - Michał Kiciński mają po niespełna 13 proc. akcji, Piotr Nielubowicz 6,40 proc., AVIVA OFE nieco ponad 5 proc., Adam Kiciński 3,47 proc., a w wolnym obrocie jest blisko 59,5 proc. pozostałych akcji.

Przez pierwsze trzy kwartały 2016 r. Grupa Kapitałowa CD PROJEKT wypracowała 419,8 mln zł przychodów ze sprzedaży i 171,2 mln zł zysku netto. Największy wpływ na wyniki finansowe miała wysoka sprzedaż gry Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz jej dwóch dodatków – Serc z Kamienia oraz Krwi i Wina.

Więcej o: