Oszuści znów zasadzili się na emerytów. Ostrzeżenie ministerstwa

Ministerstwo Finansów alarmuje - w ostatnich tygodniach miały w Polsce miejsce przypadki wyłudzeń dużych kwot pieniędzy od osób starszych jako opłaty celnej za paczki wysyłane z zagranicy.

Oszuści podszywają się pod przedstawicieli spedytora. Ofiary są informowane o konieczności opłacenia w trybie natychmiastowym należności za przesyłkę, która rzekomo została zatrzymana do wyjaśnienia przez Służbę Celną. Oszuści straszą, że w razie zwłoki w regulowaniu płatności, zostaną naliczone wysokie odsetki karne.

Służba Celna apeluje - w żadnym wypadku nie należy dokonywać opłat za przesyłki zagraniczne, których się nie zamawiało. W razie jakichkolwiek wątpliwości koniecznie należy skontaktować z urzędem celnym wskazanym w dokumencie potwierdzającym dokonanie zgłoszenia. Jednocześnie nie należy korzystać z danych od fałszywego doręczyciela paczki, ale z bazy na stronie Ministerstwa Finansów  www.finanse.mf.gov.pl.

Niestety, okres przedświąteczny, w którym wiele osób kupuje prezenty w Internecie, służy podobnym oszustwom. Niedawno informowaliśmy o wysyłanych, rzekomo przez Pocztę Polską, fałszywych mailach z awizami. Wiadomość zawiera załącznik PDF ze złośliwym oprogramowaniem.

Czytaj więcej: Poczta Polska ostrzega przed tymi mailami. Ktoś chce perfidnie wykorzystać gorączkę zakupów

Więcej o: