Lotos ogłasza nową strategię. Ma przynieść budżetowi miliardowe zyski

Lotos wyda na inwestycje łącznie 9,4 mld zł w ciągu sześciu lat. Spółka chce uzyskać oszczędności rzędu 300 mln zł rocznie

Lotos ogłosił strategię. Wynika z niej, że pierwszym etapem rozwoju spółki mają być lata 2017-2018. W tym czasie głównym celem grupy będą działania mające na celu zmniejszenie zadłużenia i obniżenia kosztów, ustabilizowanie przepływów pieniężnych, a także uzyskanie oszczędności w wysokości 300 mln zł rocznie. W tym okresie spółka zapowiada również kontynuację zaczętych inwestycji.

W drugim etapie, który jest przewidziany na lata 2019-2022, głównym celem będzie realizacja programu inwestycyjnego. To  projekty rozwojowe, które z punktu widzenia firmy mają okazać się najbardziej rentowne. W tym czasie Lotos zakłada podwojenie zysku operacyjnego aż do ok. 4 mld zł.

4 mld zł Lotosu

Kluczowymi założeniami strategicznymi spółki, będzie optymalne wykorzystanie koncesji wydobywczych, technologiczna optymalizacja rafinerii oraz wprowadzenie nowych produktów i paliw alternatywnych.

Dzięki tym działaniom Lotos zakłada podwojenie swojego wyniku do 4 mld zł. Łączny koszt realizacji wszystkich projektów inwestycyjnych rafinerii ma wynieść aż 9,4 mld zł w ciągu sześciu lat.

Suma nakładów inwestycyjnych na realizację projektów w obszarze działalności spółki to: 3 mld zł na rozwój portfela wydobywczego, 2,5 mld zł na obszar produkcji, 1,2 mld zł na nakłady modernizacyjne odtworzeniowe dla aktualnej infrastruktury technologicznej, 600 mln zł w obszarze handlu na optymalizację sieci stacji paliw przez relokację wybranych stacji i standaryzacja sieci, a także 3,3 mld zł na alokację do obszarów działalności do końca 2018 r.

CNG, LNG, prąd elektryczny i wodór

Co dokładnie kryje się za tymi inwestycjami? Dla Lotosu duże znaczenie ma przemysł poszukiwawczo-wydobywczy na Bałtyku, Litwie, w Norwegii. Ważna jest także dywersyfikacja dostaw ropy naftowej do gdańskiej rafinerii. Sieć stacji paliw spółki ma się zaś zwiększyć do 550. Dziś jest ich 480.

Lotos planuje ponadto poprawę jakości usług i zamierza zostać liderem we ofercie paliw nowej generacji (CNG, LNG, prąd elektryczny i wodór).

W planach naszego giganta z wybrzeża są też m.in.: odświeżenie lojalnościowego programu Navigator i nowa jakość punktów gastronomicznych na stacjach benzynowych.

 

Więcej o: