Państwo zarabia krocie na akcyzie za alkohol i papierosy. Teraz zgarnie setki milionów za hazard

Robert Kędzierski
Sejm przyjął poprawki dotyczące gier hazardowych powołując się na konieczność likwidacji szarej strefy. Zmiany sprawią, że państwo stanie się monopolistą w prowadzeniu salonów gier. Dzięki czemu chce pozyskać dla budżetu grube miliony potrzebne na realizację programów takich jak Rodzina 500+. Ale to nie jedyne zmiany. Uchwała przewiduje też możliwość blokowania stron bukmacherów zarejestrowanych poza Polską.

Rząd zmienia prawo o grach hazardowych. Nowelizacja będzie dotyczyć zarówno działalności prowadzonej w lokalach, jak w i internecie.

Państwo chce zarabiać na hazardzie

Najważniejsza zmiana polega zmonopolizowania salonów gier w których stoją automaty. Takie punkty będzie mogła prowadzić wyłącznie spółka państwowa, na przykład Totalizator Sportowy. Gra w kości czy w pokera będzie natomiast możliwa po zdobyciu odpowiedniej licencji.

Państwowe serwisy internetowe

Monopol zostanie rozszerzony na internet. Niektóre serwisy, które dziś oferują usługi polskim internautom, wkrótce mogą być zmuszone do wycofania się z rynku. Nowe regulacje przewidują bowiem stworzenie specjalnego rejestru dozwolonych stron oferujących gry hazardowe. Kto w rejestrze się nie znajdzie, w ciągu 48 godzin od "wykrycia" ma zostać zablokowany. Blokowane będą spółki rejestrowane poza Unią. 

Czytaj też: Wielka zmiana dla fanów tej gry, której historia sięga kilku dekad. 

Walka z szarą strefą i patologiami

Oprócz regulacji rynku, jednym z celów wprowadzenia nowych przepisów jest też zwiększenie wpływów do budżetu.

Strony prowadzone przez spółki zarejestrowane poza Polską, które nie podlegają polskiemu prawu, nie będą mogły działać na dzisiejszych zasadach. Blokowani będą też pośrednicy rozliczający płatności dla zewnętrznych serwisów. Rządzący liczą na to, że lukę po tych firmach wypełnią podmioty płacące podatki w Polsce. Ministerstwo Finansów przewiduje, że zmiany mogą przynieść budżetowi nawet 1,5 mld złotych rocznie. 

Nowe przepisy mają też przyczynić się do większej ochrony graczy, w tym nieletnich, przed negatywnymi skutkami hazardu i zwiększyć wpływy podatkowe z legalnego hazardu. Ustawa m.in. rozszerza katalog gier, które mogą być oferowane w internecie – będą to praktycznie wszystkie gry hazardowe.

- czytamy w sprawozdaniu Sejmu cytowanym przez PAP. 

Według TNS Polska Polacy popierają blokowanie nielegalnie działających stron oferujących dostęp do gier hazardowychWedług TNS Polska Polacy popierają blokowanie nielegalnie działających stron oferujących dostęp do gier hazardowych Fot. http://bukmacherzyrazem.p

 

Zmiany w prawie popiera Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPiPFB). Na jego stronach możemy znaleźć wyniki badań, wedle których działania podjęte przez PiS spełniają oczekiwania społeczeństwa. 

Z naszych badań wynika, że Polacy w olbrzymiej większości oczekują blokowania stron internetowych, oferujących nielegalny hazard, w tym zakłady bukmacherskie. Aż 84% badanych popiera takie działania.

- wyjaśnia Urszula Krassowska, z TNS Polska. 

 

Więcej o:
Komentarze (232)
Państwo zarabia krocie na akcyzie za alkohol i papierosy. Teraz zgarnie setki milionów za hazard
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 71 razy 67

  Na prostytucji też pisiory będą zarabiać? A przepraszam, na prostytucji to zarabiają od ponad roku.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 59 razy 53

  pewnie przez przypadek zablokowane zostana strony partii opozycyjnych, KOD oraz medió nieposłusznych PISlamskim faszystom

 • japka_putina

  Oceniono 20 razy 20

  Najpierw hazard, potem seks, a później niesłuszne informacje.

 • nitro2013

  Oceniono 22 razy 20

  pis i pisiorki mają wiedzę informatyczną sprzed okresu kamienia łupanego... internetu nie da się zablokować...

 • jael53

  Oceniono 14 razy 14

  Czekam, kiedy ta świątobliwa ekipa zacznie zarabiać na dilerce i prostytucji. Szkoda, żeby się taki kawał grosza marnował, skoro Uniwersytet Geotermalny można by znowu doposażyć, i 500+ utrzymać.

 • Oceniono 12 razy 12

  Poźniej wezma sie za strony porno , nastepnie przyjdzie pora na lewicowe i ateistyczne portale , a na koniec zamykanie stacji TV ,radiowych i redakcji nieprawomyslnych w/g pisd . Na koniec przyjda po nas do domów/mieszkań. A wy dalej stojcie na mrozie i sobie pokrzykujcie, słuchajcie muzyczki i spiewajcie po raz 100 hymn Polski zamiast przeciagnac na swoja strone wojsko i policje i zrobic porzadek z tymi komucho-faszystowskimi bydlakami srajacymi i lejacymi na demokracje. Nie ma wolnosci dla wrogów wolności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX