Zwolnienia i rynek pomogły. Polska znów zarabia na węglu

W listopadzie po raz pierwszy w tym roku przychody ze sprzedaży węgla z Polskiej Grupy Górniczej były wyższe niż koszty jego produkcji.

Zarobek spółki był jednak symboliczny, na każdej tonie węgla było to w listopadzie zaledwie 91 groszy – plus to jednak plus. Cena węgla z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), sięgnęła wówczas 238,25 zł za tonę, przy koszcie rzędu 237,34 zł. W maju, kiedy PGG powstawała, strata na każdej tonie wynosiła aż 53,84 zł.

Od maja do końca listopada, średnia strata spółki na jednej tonie węgla wyniosła 28,85 zł. Łączna strata netto Grupy na koniec listopada br. sięgnęła 362,5 mln zł. W biznesplanie zakładano w całym 2016 r. stratę na poziomie rzędu 370 mln zł.

Ostatnie trzy miesiące bieżącego roku mają jednak stać pod znakiem dodatnich wyników finansowych. W październiku zysk netto Grupy wyniósł 15 mln zł, w listopadzie - 18,6 mln zł. Także grudzień ma być na plusie.

Czytaj też: Jest nadzieja dla górników. Węgiel na świecie drożeje coraz szybciej

Restrukturyzacja PGG

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił, że efekty przynosi realizacja programu restrukturyzacji spółki.

- Zaczynamy łapać powietrze, zaczynamy widzieć zielone światło w tunelu. Przyszły rok jest pełen wyzwań, ale traktujmy ten rok jako ten, który powinien sprawić, że będziemy mówić o pozytywnych zjawiskach w sektorze węgla kamiennego - powiedział Tobiszowski.

Prezes PGG Tomasz Rogala zauważa, że Grupa konsekwentnie realizuje przyjęty biznesplan, m.in. redukuje koszty gotówkowe. Według danych PGG od maja do listopada koszty spadły o 12,8 proc. (439,3 mln zł).

Czytaj też: W Polsce wyprodukowanie tony węgla to koszt średnio 241 zł. A kopalnie sprzedają za... 231 zł.

Rośnie cena węgla, spada zatrudnienie

Sytuację spółki poprawia wzrost cen węgla. W portach Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia są one na poziomie ponad 80 dol. za tonę.

Rośnie wydobycie Grupy, od sierpnia odbudowuje ona produkcję węgla do poziomu 100 tys. ton na dobę. Jednocześnie spółka redukuje zatrudnienie. Od początku br. spadło ono o blisko 2,8 tys. osób (942 osoby od 1 maja br.).

Więcej o: