Spożycie piwa na świecie spadło pierwszy raz od 30 lat. Bo Chińczycy wolą wino i walczą z korupcją

W ubiegłym roku na świecie wypito 183,78 miliardów litra piwa - o 0,3 procent mniej niż rok wcześniej. Powód to spadająca konsumpcja piwa w Chinach, która zmniejszyła się o prawie 4 proc. m.in. przez - co dość zaskakujące - walkę z korupcją.

Statystyki dotyczące rynku piwa podał japoński producent tego trunku, firma Kirin, a powołuje się na nie agencja informacyjna Kyodo. Konsumpcja piwa największa jest w Chinach – to blisko jedna czwarta światowego spożycia, tymczasem mieszkańcy tego kraju w ubiegłym roku coraz częściej wybierali wino. Przyczyną spadającego spożycia jest także walka z korupcją, prowadzona od 2013 roku przez prezydenta Xi Jinpinga – w efekcie chińscy urzędnicy rzadziej biorą udział w obiadach i imprezach, na których pity jest alkohol.

Jeśli chodzi o ogólną ilość wypijanego piwa, to za Chinami na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone (13,2 proc. globalnego spożycia), dalej Brazylia (5,1 proc.), Rosja (4,7 proc.), Niemcy (4,6 proc.), Meksyk (4,0 proc.) i Japonia (2,9 proc.).

Ale jeśli wziąć pod uwagę ilość piwa wypijanego na głowę, to Chińczyków już nie ma na podium. Najwięcej piwa w przeliczeniu na osobę piją Czesi – w ubiegłym roku było to 142,4 litra – Czechy znalazły się na pierwszym miejscu 23. rok z rzędu. Na drugim miejscu są Seszele (114,6 litra), a na trzecim Niemcy (104,7 litra).

Polska w europejskiej czołówce producentów

W informacji opublikowanej przez agencję Kyodo nie ma wzmianki na temat Polski. Ale z raportu przygotowanego dla Kompanii Piwowarskiej przez ARC Rynek i Opinia wynika, że średnio pijemy 98 litrów piwa na osobę rocznie (w Europie jesteśmy tuż za Czechami, Niemcami i Austriakami).

Z kolei pod względem produkcji piwa nasz kraj jest w europejskiej czołówce – wytwarzamy około 40 mln hektolitrów rocznie (w 2015 roku według danych GUS było to 39,87 mln). Największym producentem piwa w Polsce jest Kompania Piwowarska, dalej Grupa Żywiec, na trzecim miejscu znajduje się Carslberg Polska.  

Czytaj więcej: Polski Lech i Tyskie trafią w ręce Japończyków. Asahi Group przejmuje część SABMillera za 7,3 mld euro

Więcej o: