Rząd zrezygnował z jednolitego podatku, ale z tej wielkiej reformy nie. Polaków czekają duże zmiany

Za nieco ponad rok ma zniknąć NFZ. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że będzie pracować nad zapowiadanymi wcześniej zmianami w ochronie zdrowia pomimo, że nie będzie jednolitego podatku. Ta danina miała łączyć rozliczanie PIT, składki na ZUS i NFZ.

Składka zdrowotna miała zniknąć wraz z wprowadzeniem jednolitego podatku. Ale rząd ostatecznie z niego zrezygnował, o czym poinformował w środę wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej na ten temat: Jednolitego superpodatku nie będzie. Rząd wycofuje się z pomysłu.

Ministerstwo zdrowia twierdzi, że mimo to nadal pracuje nad przygotowaniem reformy, która zlikwiduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Resort w komunikacie przesłanym PAP pisze: "Propozycja zmian dotycząca przejścia do systemu zabezpieczenia zdrowotnego była przygotowywana w kilku wersjach, również z uwzględnieniem jednolitej daniny. Wycofanie się przez rząd z wprowadzenia jednolitej daniny nie zaburza dalszych prac nad przygotowywaniem zmian w ochronie zdrowia".

Zapowiadając reformę w lipcu Konstanty Radziwiłł mówił, że skutkiem zmian ma być objęcie opieką zdrowotną wszystkich osób w Polsce.

Powstaną Wojewódzkie Urzędy Zdrowia

Reforma ochrony zdrowia ma się składać, według obecnych założeń, z kilku elementów. Po pierwsze, zakłada likwidację NFZ od 1 stycznia 2018 roku. Na jego miejsce ma powstać Państwowy Fundusz Celowy "Zdrowie", a wojewódzkie oddziały NFZ zostaną zamienione w Wojewódzkie Urzędy Zdrowia. Funduszem dysponować będzie minister zdrowia, a na poziomie regionalnym - agendy przy wojewodach. Do PFC "Zdrowie" trafiać będzie część podatku PIT - ma być zbliżona wielkością do dzisiejszej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Drugim źródłem finansowania ma być dotacja z budżetu państwa. Docelowo fundusz ma zarządzać środkami na poziomie 6 proc. PKB w 2025 roku.

W połowie października minister zdrowia mówił w rozmowie z IAR, że ustawa dotycząca likwidacji NFZ powinna być gotowa w ciągu dwóch miesięcy. Dodał wtedy, że "konieczne jest wprowadzenie takich zabezpieczeń, aby Polska nie stała się Mekką dla ludzi, którzy będą przyjeżdżać z zagranicy, aby tu się leczyć na koszt polskiego podatnika".

Zmieni się sposób płacenia za świadczenia zdrowotne

Innym elementem zmian ma być utworzenie tzw. sieci szpitali – systemu podstawowego, szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej – PSZ. Szpitale, które zostaną włączone do systemu, będą mieć zagwarantowaną umowę z NFZ.

Zmieni się też sposób płacenia za świadczenia zdrowotne – zamiast kontraktów na pojedyncze procedury - ryczałt, który będzie obejmować całość opieki. Projekt ws. sieci szpitali trafił już we wrześniu do konsultacji publicznych. Konsultowany jest też projekt zmian dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjentem będzie opiekować się zespół złożony z lekarza, pielęgniarki i położnej. Te rozwiązania - nowe zasady kontraktowania i pilotażowy system POZ mają wejść w życie wcześniej - w połowie przyszłego roku.  

 Zobacz także WIDEO: Morawiecki: myślimy o takiej formie jak "mała działalność gospodarcza"