Elektrownia Połaniec wraca w polskie ręce. Enea chce kupić firmę o wartości miliarda złotych

Należąca w większości do Skarbu Państwa Enea podpisała warunkową umowę przejęcia spółki ENGIE Energia Polska - właściciela Elektrowni Połaniec.

Umowa Enei w sprawie przejęcia jest warunkowa - musi się na nią zgodzić Minister Energii - wymaga tego ustawa o kontroli niektórych inwestycji, zgodę na koncentrację musi też wydać Prezes UOKiK. Dodatkowo Agencja Nieruchomości Rolnych musi zrzec się prawa pierwokupu gruntów rolnych, należących do przejmowanego podmiotu. Po spełnieniu tych warunków transakcja będzie mogła zostać zamknięta.

Wartość ENGIE Energia Polska to 1,07 mld złotych - bez zadłużenia i gotówki spółki. To, ile ostatecznie zapłaci Enea, zostanie dopiero wyliczone, z uwzględnieniem długu przejmowanej firmy i jej kapitału obrotowego na dzień 31 grudnia 2016 r.

ENGIE Energia Polska znajduje się w czołówce (5. miejsce) producentów energii w naszym kraju. Elektrownia Połaniec jest elektrownią węglową, ale produkuje też energię z biomasy – należący do niej blok biomasowy o mocy ponad 200 MW jest jednym z największych tego typu na świecie. Elektrownia przeszła w ostatnich latach modernizację za ponad miliard złotych – zwiększyła ona sprawność i wydłużyła możliwość działania zakładu o 20 lat, a także dostosowała go do obecnych standardów środowiskowych.  

Enea spodziewa się, że przejęcie pozytywnie wpłynie na jej wyniki - wzrost przychodów i zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację. Podkreśla też, że Elektrownia Połaniec ma wiele cech wspólnych z należącą do polskiej państwowej spółki Elektrownią Kozienice. W komunikacie prasowym Enea podaje, że obie elektrownie są ważne dla bezpieczeństwa elektroenergetycznego kraju, wykorzystują bloki podobnej klasy, mają też tego samego dostawcę węgla - należącą do Grupy Enea Bogdankę.

Elektrownia w Połańcu zaczęła działać w 1979 roku - wtedy uruchomiono jej pierwszy blok. Wszystkie osiem bloków pracowało od 1983 roku. Na początku tego wieku elektrownia została sprywatyzowana, kupił ją holenderski Electrabel International Holdings B.V, należący do francuskiej Grupy ENGIE.

Enea to producent, dystrybutor i sprzedawca energii elektrycznej dla 2,5 mln klientów, jeden z liderów rynku w Polsce. Ponad połowę akcji firmy - 51,5 proc. ma Skarb Państwa, a 5,2 proc. należy PZU TFI.

Więcej o: