Jedna decyzja i składka OC niższa o kilkaset złotych? Tylko to bardzo poważna decyzja

Jak wynika z analizy mfind.pl, porównywarki ubezpieczeń OC/AC, średnio za polisę OC żonaci mężczyźni płacą blisko 500 zł mniej niż single. W przypadku kobiet ta różnica również jest znacząca.

Jak wyliczyli analitycy mfind.pl, najwyższymi składkami za polisę OC są obciążane osoby samotne. Single za OC płacą średnio aż 1099 zł, a singielki – 1048 zł. W przypadku mężczyzn, różnica między żonatymi a samotnymi wynosi aż 483 zł, u kobiet średni rozstrzał to niespełna 400 zł.

- Przy wyliczaniu składki OC ubezpieczyciele przychylnym okiem patrzą na kierowców w związku małżeńskim. Wydaje się logiczne, że takie osoby mają mniejszą skłonność do ryzyka i nie jeżdżą tak agresywnie jak single. Ma to również potwierdzenie w statystykach wypadków, na podstawie których ubezpieczyciele oceniają ryzyko - wyjaśnia Edyta Skórka, specjalista ds. ubezpieczeń porównywarki OC/AC mfind.pl. Ale podaje też bardziej prozaiczne wytłumaczenie: - Wśród singli jest wiele młodszych osób, które za OC płacą więcej ze względu na brak zniżek – mówi Skórka.

Czytaj też: OC nie będzie obowiązkowe przez cały rok? To może być rewolucja. Poseł Liroy złożył interpelację

Bardzo podobne składki płacą osoby pozostające w związku małżeńskim i owdowiałe. Ba, według badania mfind.pl, wdowy mają nawet średnio o 8 zł niższe składki.

- Stosunkowo tanie OC dla osób owdowiałych wiąże się z tym, że są to zazwyczaj starsi kierowcy, z pełnymi zniżkami i dużym doświadczeniem, którzy rzadko powodują kolizje – mówi Edyta Skórka z mfind.pl.

Jak donosi mfind.pl, rozwodnicy płacą nieco wyższe składki od zamężnych kobiet/żonatych mężczyzn. Różnica nie przekracza 100 zł.

Z analizy porównywarki wynika także jedna zastanawiająca rzecz – mężczyźni mają płacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC średnio o 11 zł mniej od kobiet (789 zł vs. 800 zł). Tymczasem, jak przypomniał Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń, nie powinno dochodzić do różnicowania stawek w zależności od płci (jest to niezgodne z prawem). Mfind.pl uznaje różnicę 11 zł za „błąd statystyczny”.

.. źródło: twitter.com/akademiamfind/

Jak informuje mfind.pl, analizy dokonano na podstawie ponad 160 tys. kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC.

Czytaj też: Ubezpieczyciele szczerzy do bólu w kwestii OC. "Dalsze podwyżki są nieuniknione"

Więcej o:
Komentarze (46)
Jedna decyzja i składka OC niższa o kilkaset złotych? Tylko to bardzo poważna decyzja
Zaloguj się
 • oryntagon

  Oceniono 10 razy 8

  Przecież to wynika z faktu, że osoby "samotne" to najczęściej najmłodsi kierowcy.
  W dzisiejszych czasach w grupie wiekowej 18-24 osoby "samotne" to pewnie z 90% populacji, a to ta grupa powoduje najwięcej wypadków i to tam są największe zwyżki na OC.

 • forcione

  Oceniono 6 razy 6

  Mnie wyszło, że jak żonaty miałbym taniej o 31 zł, więc chyba trochę przesadzacie.

 • djarev

  Oceniono 5 razy 5

  "Z analizy porównywarki wynika także jedna zastanawiająca rzecz – mężczyźni mają płacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC średnio o 11 zł mniej od kobiet (789 zł vs. 800 zł). Tymczasem, jak przypomniał Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń, nie powinno dochodzić do różnicowania stawek w zależności od płci (jest to niezgodne z prawem)."

  No czytam i nie ogarniam. Wcześniej było wspomniane, że wysokość składek zależy od ilości powodowanych wypadków - ale gdyby się okazało, że kobiety płacą więcej, bo są gorszymi kierowcami, to powyższa zasada przestaje obowiązywać i staje się... niezgodna z prawem ?!

 • agzum

  Oceniono 3 razy 3

  " Twoja roczna składka OC za Ferrari może wynieść tylko 100 zł. Wystarczy że, masz 40-45 lat, masz już wnuki, masz zielone oczy, mieszkasz na pustyni, założysz nasz rejestrator jazdy i kamery no i auto cały rok trzymasz w garażu (i go nie używasz)"

  Tanie sztuczki marketingowe pokazujące, że jest tanio tylko trzeba spełnić kilka "małych waruneczków"

 • re_x

  Oceniono 2 razy 2

  "nie powinno dochodzić do różnicowania stawek w zależności od płci (jest to niezgodne z prawem)",a drogi panie różnicowanie za względu na wiek jest już zgodne z prawem?!też jest niezgodne , ale wszyscy ubezpieczyciele karzą młodych kierowców wysokimi składkami!

 • mietasek1967

  Oceniono 2 razy 2

  Głupie to . Jadąc z żoną która marudzi 24h/dobę przez 30 lat to już ma się ochotę w drzewo walnąć .

 • kargulvmax

  Oceniono 10 razy 2

  debilizm,nic to że kierowca zawodowy 30 lat bez stłuczki,ważne że rozwodnik :)))) to jest logika cioty siedzacej całe zycie za biurkiem ,dla niej 700-800 km to trasa życia dla mnie codzienność:))))

 • distepfano

  Oceniono 1 raz 1

  To dlatego ci z koloratką tak narzekają na wysokie OC.
  Oni często ryzykują wiedząc jak niepewne są gumki.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejny sposób jak okraść gaya, niech paci więcej. Przecież nawet żyjący ze sobą od ponad 25lat dwaj faceci lub dwie babki to są wg wolskiego prawa "osoby obce" :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX