Nie płacisz abonamentu za radio w aucie firmowym albo swoim biurze? Możesz mieć kłopot

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął - przedsiębiorcy mają obowiązek rejestracji odbiorników radiowych w służbowych pojazdach, oraz powinni za każdy uiszczać abonament RTV.

NSA orzekał w sprawie przedsiębiorcy, który nie zgadzał się z nałożoną na niego karą za niezarejestrowanie dziesięciu odbiorników radiowych używanych w samochodach służbowych oraz w siedzibie jego firmy (znajdującej się w tym samym budynku co jego mieszkanie), i za nieopłacanie abonamentu za nie.

Sprawę opisała Rzeczpospolita. Podczas kontroli w biurze przedsiębiorcy, pracownik poczty uznał, że dwie wieże stereo oraz radia w ośmiu samochodach służbowych nie są zarejestrowane na poczcie. Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej nakazał rejestrację odbiorników, a także nałożył na przedsiębiorcę karę 1650 zł.

Odwołania przedsiębiorcy do ministra administracji i cyfryzacji, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz, ostatnio, do Naczelnego Sądu Administracyjnego, nic nie dały. Przedsiębiorca podnosił argument, że zarejestrował swój sprzęt RTV, ale jako osoba prywatna – a pracuje wszak w tym samym budynku w którym mieszka.

Z ministerstwa dostał jednak odpowiedź, że regulowanie abonamentu dla gospodarstwa domowego nie można utożsamiać z abonamentem za odbiorniki użytkowane w firmie. Ponadto protokół kontroli nie pozostawiał wątpliwości, że odbiorniki były używane w biurze, a nie w pomieszczeniach mieszkalnych.

Przedsiębiorca bronił się jeszcze m.in. argumentem o braku dowodów na użytkowanie odbiorników radiowych, ale i ten argument upadł. Zresztą już na początku ustawy o opłatach abonamentowych czytamy, że jeśli ktoś ma radio czy telewizor, to domniemywa się, że z nich korzysta.

Fragment ustawy o opłatach abonamentowychFragment ustawy o opłatach abonamentowych źródło: Ustawa o opłatach abonamentowych

Warto pamiętać, że przedsiębiorcy powinni uiszczać abonament RTV za KAŻDY posiadany odbiornik. Przywilej opłacania jednej składki mają wyłącznie osoby fizyczne (niezależnie od liczby telewizorów czy odbiorników radiowych, zarówno w domu jak i w samochodzie), a także niektóre instytucje, np. szpitale, domy pomocy społecznej, sanatoria, szkoły, uczelnie czy żłobki. Zwolnieni z abonamentu są m.in. inwalidzi I grupy czy osoby po 75. roku życia.

W 2017 r. abonament radiofoniczny wyniesie 7 zł miesięcznie (lub 75,60 zł przy płatności z góry za cały rok – do 25 stycznia 2017!), a za używanie telewizora (lub i telewizora i radia) 22,70 zł miesięcznie (245,15 zł za cały rok).

Czytaj więcej: Ważna wiadomość w sprawie abonamentu RTV. Znamy wysokość opłat w 2017 roku

Za niezarejestrowany odbiornik kara może sięgnąć nawet 681 zł. Pracownicy Poczty Polskiej przeprowadzają kontrole sprzętów RTV. Jednak warto pamiętać, że nie musimy wpuszczać kontrolera za drzwi. Zwrócił na to uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, a rację przyznało mu Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Czytaj więcej: Listonosz chce sprawdzić, czy masz telewizor? Nie musisz go wpuszczać

Więcej o: