Zakładasz jednoosobową firmę? Urzędnik fiskusa może odwiedzić cię w domu

Urzędy skarbowe w całym kraju mają sprawdzać, czy jednoosobowe firmy działają pod podanym adresem - podaje Radio ZET. To oznacza, że jeśli ktoś zakłada działalność gospodarczą na swój adres domowy, urzędnicy fiskusa zapukają do drzwi jego mieszkania.

Radio ZET wyjaśnia, że chodzi o sprawdzenie - zapewne przez Ministerstwo Finansów - czy ci, którzy zakładają jednoosobową firmę nie są tak zwanymi słupami, czyli czy naprawdę prowadzą działalność gospodarczą. Wysłane do urzędów skarbowych pismo nakazuje sprawdzać wszystkich, więc urzędnicy skarbowi fizycznie będą musieli odwiedzić wszystkich, którzy złożyli wniosek o zarejestrowanie jednoosobowej działalności.

Według radia ZET, nie trzeba urzędników wpuszczać do mieszkania, zwykle wystarczy potwierdzić, że prowadzi się działalność pod podanym adresem.

Jak podaje rozgłośnia resort finansów ma też jeszcze jeden pomysł na walkę z oszustami – chce wprowadzić kaucję dla rozpoczynających działalność gospodarczą.

Poprosiliśmy Ministerstwo Finansów o komentarz do informacji podawanych przez Radio ZET, czekamy na odpowiedź.

Rząd w ramach zwiększania wpływów do budżetu od pewnego czasu pracuje nad walką z szarą strefą i poprawą ściągalności podatków - przede wszystkim podatku VAT.

W sierpniu wszedł w życie tzw. "pakiet paliwowy" - przepisy, które mają eliminować liki w przepisach podatkowych dotyczących obrotu paliwami płynnymi. W połowie grudnia prezydent podpisał "dużą" nowelę ustawy o VAT, która ma na celu zmniejszenie nadużyć i uszczelnienie systemu poboru tego podatku. Nowela ma zmniejszyć lukę podatkową o 3,4 mld zł.

Zobacz także WIDEO:  Morawiecki: myślimy o takiej formie jak "mała działalność gospodarcza" 

Więcej o: