Od lutego 500 plus w jednym banknocie. Prace nie zwalniają pomimo prośby z Ministerstwa Rozwoju

Już 10 lutego do obiegu ma zostać wprowadzony banknot o nominale 500 zł. Narodowy Bank Polski nie zwalnia prac, choć dostało z Ministerstwa Rozwoju prośbę o rozważenie zasadności wprowadzania go do powszechnego użytku.

- Mając na uwadze obecne potrzeby gospodarcze Polski, uprzejmie proszę o ponowne rozważenie zasadności wprowadzania do powszechnego użytku banknotu o nominale 500 zł, ewentualnie ograniczenia dostępności tego banknotu wyłącznie do obrotu międzybankowego - pisał w grudniu w liście do prezesa NBP Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Kościński przekonywał, że wysokie nominały są najchętniej wykorzystywane do działań przestępczych, a poza tym gotówka w nadmiernych ilościach jest hamulcem gospodarki.Koszt obsługi gotówki jest szacowany na poziomie 1 proc. PKB, co by wskazywało na fakt, iż polska gospodarka traci rocznie kilkanaście miliardów złotych z tego powodu” – pisze Kościński. Dodaje też, że promowanie banknotu 500 zł stoi w sprzeczności z potrzebą promowania rozliczeń bezgotówkowych, dzięki którym nasz system podatkowy jest szczelniejszy.

Narodowy Bank Polski zdaje się być jednak nieugięty. Co prawda informuje, że „pozostaje w bieżącym kontakcie z organami władzy wykonawczej”, niemniej kontynuuje, zgodnie z harmonogramem, prace nad 500-złotowym banknotem z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. 10 lutego 2017 r. pieniądz ma zostać wprowadzony do obiegu.

Warto przy tym jednak przypomnieć, że gdy w czerwcu br. prezentowano nowy nominał, Marek Belka, ówczesny prezes NBP, zapowiadał, że w pierwszych latach banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie więc rzadko spotykany w obiegu.

„Decyzja o rozpoczęciu prac nad banknotem o nominale 500 zł została poprzedzona szczegółowymi analizami dotyczącymi m.in. struktury wykorzystania poszczególnych nominałów banknotów w obrocie gotówkowym w Polsce i zapotrzebowania na poszczególne nominały” – tłumaczy teraz Narodowy Bank Polski w przesłanym do redakcji oświadczeniu. „Dane NBP wskazują na wzrost zainteresowania w społeczeństwie wysokimi nominałami. Blisko 63 proc. wszystkich polskich banknotów pozostających w obiegu gotówkowym stanowi banknot o nominale 100 zł. Drugim ilościowo (ponad 13 proc.) pozostaje banknot o nominale 200 zł. NBP prognozuje wzrost tej tendencji” – czytamy też.

Faktem jest przy tym, że we wszystkich krajach Unii Europejskiej w obiegu znajdują się banknoty o wartości wyższej niż 200 złotych (dziś największy nominał w Polsce). Więcej warte są nawet banknoty 500 lei czy 100 lewa – a przeciętne zarobki w Rumunii czy Bułgarii są niższe niż w Polsce. 

Czytaj więcej: Banknot dwustuzłotowy: najmniejszy z największych

Więcej o: