Chińczycy otworzyli najwyższy most świata. Lepiej nie patrzcie w dół

W południowo-zachodnich Chinach właśnie otwarto dla ruchu najwyższy most świata. Trasa mostu Beipanjiang znajduje się na wysokości 564 m ponad rzeką Beipan, co czyli budowlę najwyższą pod tym względem na całym świecie.

Budowa mostu Beipanjiang trwała 3 lata i pochłonęła blisko 147 mln dolarów. Most ma długość ponad 1,3 km. Jego wysokość ponad rzeką Beipan wynosi ok. 565 m. Dla porównania, One World Trade Center, najwyższy budynek Stanów Zjednoczonych, ma ok. 541 m.
 
Most łączy prowincje Guizhou i Yunnan. Szacuje się,że czas przejazdu pomiędzy okolicznymi miastami Liupanshui i Xuianwei skróci się z pięciu godzin do dwóch. 

W Chinach znajdują się też dwa inne mosty, uzupełniają podium najwyższych mostów świata (wysokość trasy ponad poziom doliny) – most Sidu River ma ok. 496 m, a most Puli ok. 485 m.

 


Most Beipanjiang jest najwyższy na świecie licząc od poziomu rzeki do poziomu jezdni. Innymi słowy, na żadnym moście na całym świecie nie będziemy wyżej ponad ziemią. Jednak w tym najwyższym miejscu nie ma żadnych filarów – te osadzone są na zboczach doliny. Gdyby liczyć wysokość samego mostu jako budowli (czyli od zetknięcia filaru z ziemią do samej góry), tytuł najwyższego mostu na świecie należałoby przyznać Wiaduktowi Millau nad rzeką Tarn, na południu Francji, na trasie autostrady A75. Ten jednak ma jezdnię na wysokości „zaledwie” ok. 270 m. 

 
Więcej o: