775 mln zł dla Świnoujścia. Będzie niezwykły tunel łączący wyspy Uznam i Wolin

Unia Europejska przyznała Świnoujściu dofinansowanie 775,6 mln zł na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. Pierwsi kierowcy mają przejechać nim na przełomie 2021 i 2022 roku.

Wstępny koszt budowy tunelu to 950 mln zł, przyznana kwota stanowi więc 85 proc. wartości całej inwestycji, pozostałe 15 proc. Świnoujście będzie musiało dołożyć z własnej kieszeni. Miasto zabezpieczyło już na ten cel 130 mln zł.

Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Z które pieniądze, łącznie ponad 2 mld zł, dostało też 15 innych miast (m.in. Kraków, Zamość, czy Bydgoszcz) w Polsce. Ich lista znajduje się na stronach Ministerstwa Rozwoju.

Długość trasy wyniesie łącznie blisko 3,4 km, w tym 1,44 km tunelu. Zgodnie z decyzją środowiskową z 2010 roku ma być on wykonany w technologii "tarczy drążonej". Tunel ma mieć średnicę 12 metrów, kierowcy pojadą w nim jezdnią dwukierunkową, poniżej niej powstanie tunel ewakuacyjny.

Budowa tunelu jest koniecznością

Świnoujście nie ma drogowego połączenia z siecią dróg krajowych, mieszkańcy i turyści korzystają z dwóch przepraw promowych.

Jak podkreślają władze miasta, budowa tunelu jest koniecznością. W 2015 roku z niemal czterdziestoletnich promów skorzystało ponad 2 mln samochodów, w sezonie letnim przeprawia się 11 tys. aut dziennie.Według prognoz miasta, promy już niedługo nie będą w stanie obsłużyć rosnącej liczby pasażerów.

Świnoujście i kilkadziesiąt wysp

Świnoujście to miasto wyjątkowe, jako jedyne w Polsce leży na kilkudziesięciu wyspach, z których zaledwie trzy są zamieszkałe (Uznam, Wolin i Karsibór). Centrum administracyjno-usługowe oraz dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi znajduje się na wyspie Uznam, gdzie mieszka 80 proc. mieszkańców Świnoujścia.

 

 

Więcej o:
Komentarze (93)
Będzie niezwykły tunel łączący wyspy Uznam i Wolin
Zaloguj się
 • frywolnym_truchtem

  Oceniono 44 razy 28

  I znów to niedobra Łunia. Przecież to my do niej dopłacamy naszymi narodowo-katolickimi złotówkamy!

 • szcz9

  Oceniono 20 razy 18

  I bardzo dobrze. Świnoujście i cała Polska czekały na to od lat. To ważniejsza, bardziej potrzebna mieszkańcom i ekonomicznie uzasadniona inwestycja niż czysto polityczny i bezsensowny projekt przekopu Mierzei Wiślanej.

 • skandynawek

  Oceniono 27 razy 17

  Przecież pis obiecywał że to państwo da pieniądze. Znowu kłamstwo, no ale cóż muszą zbierać na 500+

 • kmwsm

  Oceniono 17 razy 9

  K... ta Unia to p... jest naprawde. Powinni domagac sie zwrotu wszystkiego a nie jeszcze dawac. Teraz, jak Polska juz jest krolestwem, to niech krol i jego swita daja.

 • miroo

  Oceniono 10 razy 8

  Gdyby nie UE to tylko kościoły by powstały w tym Świnoujściu... takie są polaków priorytety... na kościół dają, na co innego np na szkołę to już nie chcą...

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 10 razy 8

  "Unia Europejska przyznała Świnoujściu dofinansowanie 775,6 mln zł na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. "

  musimy koniecznie wyjsć z Unii, która nas okrada.

 • srv14

  Oceniono 9 razy 5

  Wszystko bardzo ładnie tylko czy do 2021 Polska będzie jeszcze w UE? Biorąc pod uwagę zdolne dziewczynki i chłopców u władzy to śmiem wątpic

 • 4v

  Oceniono 9 razy 5

  Mieszkańcy mają stosunkowo nowe promy. to turyści korzystają z tych 40-letnich.

  a tunel to powinni dla pociągu zrobić. by można było z niemiecką siecią połączyć naszą. bez pociągu to trochę lipa. nasza się kończy na Warszowie, ichnia zaczyna na peryferiach Swinoujścia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX