Ponad 7 procent wzrostu miesiąc w miesiąc i tak jest od sierpnia. To polski handel detaliczny

Rafał Hirsch
Według danych Eurostatu wielkość obrotów w handlu detalicznym w Polsce w listopadzie była aż o 7,8 procent większa niż rok temu. To już czwarty miesiąc z rzędu ze wzrostem o ponad 7 procent.

Wzrost o 7,8 procent w listopadzie jest najlepszym wynikiem od sierpnia, ale dane za wrzesień i październik też wyglądały bardzo dobrze – wtedy też mieliśmy wzrost o co najmniej 7 procent.

Dane o handlu detalicznym w Unii Europejskiej w listopadzie 2016Dane o handlu detalicznym w Unii Europejskiej w listopadzie 2016 źródło: Eurostat

Taką czteromiesięczną passą dużych wzrostów w handlu detalicznym oprócz nas może pochwalić się w Unii Europejskiej tylko Rumunia. Tam tempo wzrostu co miesiąc przekracza nawet 8 i pół procent. W Rumunii w tym roku obniżono podatki, natomiast u nas szybko rosną dochody gospodarstw domowych, ludzie mają więc coraz więcej pieniędzy na zakupy. To po części efekt spadku bezrobocia i wzrostu płac, a po części programów socjalnych z 500 plus na czele. 

Dane za listopad potwierdzają, że nadal najważniejszym silnikiem napędowym polskiej gospodarki jest konsumpcja, która już w trzecim kwartale rosła najszybciej od kilku lat. Nie przekłada się to jednak na szybszy wzrost PKB bo jednocześnie mamy spadek w inwestycjach. 

W samym tylko listopadzie wzrost sprzedaży większy niż w Polsce zanotowano obok Rumunii w Luksemburgu i Słowenii.

Więcej o: